Biblioteka

Doskonale wyposażona biblioteka Wydziału Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Świnoujściu udostępnia Ci wiele cennych publikacji w jednym miejscu. Za sprawą projektu Biblioteki Cyfrowej ZPSB studenci mogą korzystać również ze zbiorów Biblioteki Głównej. Mają dostęp do ponad 100 tysięcy podręczników i czasopism przez internet – tutaj.

Biblioteka na Wydziale w Świnoujściu (ul. Grunwaldzka 47)
godziny otwarcia:
soboty i niedziele 9.00-13.00 (tylko w czasie zjazdów)

Biblioteki cyfrowe:

Multimedialna biblioteka cyfrowa ebookpoint BIBLIO (dawna NASBI)

EBSCOhost pod adresem http://search.ebscohost.com/

 

Szkolenie biblioteczne

Aby sprawnie i bez problemów korzystać z biblioteki i jej zasobów, zapoznaj się z materiałami, które udostępniamy w ramach przedmiotu Szkolenie biblioteczne w serwisie Platforma Wiedzy. Jeśli jeszcze nie założyłeś w nim swojego konta, postępuj zgodnie z procedurą dedykowaną użytkownikom odwiedzającym po raz pierwszy platformę e-learningową:

 1. Przejdź do opcji Logowanie
 2. Kliknij przycisk: Zacznij teraz od utworzenia nowego konta.
 3. Po podaniu danych wymaganych do założenia konta postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi w mailu otrzymanym jako potwierdzenie założenia konta w serwisie demonstracyjnym.
 4. Zaloguj się, zjedź na dół strony i kliknij na nazwę przedmiotu: Szkolenie biblioteczne
 5. Po kliknięciu na link z nazwą przedmiotu zostaniesz poproszony o podanie jednorazowego klucza dostępu do przedmiotu. Uzyskasz go w Dziekanacie.

Od tego momentu masz 180 dni na skorzystanie z materiałów dostępnych w ramach kursu. Na wszelki wypadek o zbliżającym się terminie wygaśnięcia dostępu poinformujemy Cię 10 dni wcześniej. Pamiętaj, że konto, które nie było używane dłużej niż 60 dni, jest automatycznie wycofywane z przedmiotu.

Zaliczenie szkolenia bibliotecznego odbywa się na zasadach ogólnych, zgodnych z regulaminem studiów.

Masz problem z zapisaniem się lub kłopoty techniczne z obsługą Platformy Wiedzy? Skontaktuj się z Centrum e-Learningu ZPSB mailowo pod adresem: estudia@zpsb.szczecin.pl, w temacie wiadomości wpisując: szkolenie_biblioteczne.

Masz pytania związane z aspektami merytorycznymi szkolenia? Pracownicy biblioteki z pewnością na nie odpowiedzą!

Twoje indywidualne konto w katalogu biblioteki

By korzystanie z biblioteki było jeszcze wygodniejsze, do najważniejszych informacji i danych masz dostęp online. Przez internet możesz przeglądać katalog biblioteczny, rezerwować i zamawiać wybrane książki, a także sprawdzić listę wypożyczonych przez siebie pozycji i przedłużać termin ich zwrotu.

Jak skorzystać z indywidualnego konta czytelnika? Wystarczy wejść na stronę internetową Biblioteki Głównej ZPSB (www.biblioteka.zpsb.pl) i zalogować się (wpisując imię i nazwisko albo pełny numer karty czytelnika). Przy pierwszym logowaniu użyj hasła utworzonego według schematu: MMDDNazw, gdzie:

 • MM to miesiąc urodzenia,
 • DD to dzień urodzenia,
 • Nazw to cztery pierwsze litery nazwiska (z użyciem polskich znaków diakrytycznych), na przykład : 0420Seńk. W przypadku nazwiska krótszego niż cztery litery, wpisz całe nazwisko – np. 0102Kot).

Hasło możesz później zmienić samodzielnie lub z pomocą pracowników biblioteki.

Pamiętaj o terminowym zwracaniu książek!

Maksymalne wypożyczenie w naszej bibliotece to dwa miesiące. Jeśli po tym czasie jej nie zwrócisz, zostanie naliczona kara.

Aby korzystać z danej pozycji dłużej, zmień termin jej zwrotu (wystarczy zalogować się do indywidualnego konta czytelnika w katalogu biblioteki) lub zgłoś to mailowo (pod adresem: biblioteka@zpsb.pl), telefonicznie (tel. 91 8149438) lub osobiście w bibliotece.

By otrzymywać informacje o przekroczeniu terminu zwrotu wypożyczonych książek drogą mailową, podaj swój adres e-mail pracownikowi biblioteki. Mailowo możesz też dostawać wiadomości na przykład o zwrocie egzemplarzy, które zamówiłeś i o tych, na które czekasz.

Regulamin korzystania ze zbiorów bibliotecznych ZPSB

 1. Biblioteka ZPSB ma charakter publiczny i jest ogólnodostępna dla:
  1. pracowników i studentów ZPSB,
  2. pracowników i studentów innych uczelni szczecińskich na zasadzie wzajemności.
 2. Biblioteka ZPSB realizuje następujące zadania:
  1. gromadzenie i opracowanie księgozbioru oraz innych materiałów informacyjnych
  2. dokumentowanie działalności naukowej szkoły,
  3. prowadzenie archiwum szkoły,
  4. uczestniczenie we współpracy regionalnej, krajowej i międzynarodowej bibliotek i ośrodków informacji.
  5. Prawo do korzystania z biblioteki ZPSB student nabywa na podstawie ważnej legitymacji studenckiej bądź z dniem otrzymania karty czytelnika
 3. Książki wypożycza się na okres 2 miesięcy, nie więcej niż 5 tytułów jednorazowo. W razie uzasadnionej potrzeby termin zwrotu może być przedłużony po konsultacji z bibliotekarzem.
 4. W przypadku zwrotu książki po terminie lub jej przetrzymaniu czytelnik zobowiązany jest do poniesienia kary finansowej w wysokości 0,30 zł za każdy dzień, płatnej na konto Uczelni.
 5. Za trwałe uszkodzenie lub zagubienie wypożyczonych pozycji bibliotecznych użytkownik zobowiązany jest odkupić identyczne, a w razie ich braku na rynku – do zapłaty dwukrotnej wartości aktualnej ceny.
 6. Użytkowników biblioteki obowiązuje:
  1. troskliwe obchodzenie się ze zbiorami bibliotecznymi,
  2. utrzymywanie należytego porządku, zachowanie ciszy oraz przestrzeganie obowiązujących zasad korzystania ze zbiorów biblioteki.

Regulamin korzystania z czytelni ZPSB

 1. Czytelnia ZPSB ma charakter publiczny i jest ogólnodostępna dla:
  1. pracowników i studentów ZPSB,
  2. pracowników i studentów innych uczelni na zasadzie wzajemności,
  3. pracowników szczecińskich urzędów i instytucji.
 2. Osobą upoważnioną do dysponowania zbiorami i wydawania ich studentom jest pracownik biblioteki.
 3. Z pozycji książkowych oraz czasopism znajdujących się w czytelni korzysta się na miejscu. Wyjątek stanowią wypożyczenia krótkoterminowe skryptów i podręczników dla studentów ZPSB przed zakończeniem pracy biblioteki, z obowiązkiem zwrotu tuż po rozpoczęciu pracy biblioteki dnia następnego.
 4. Użytkowników czytelni obowiązuje utrzymywanie należytego porządku, stosowanie się do obowiązujących zakazów oraz kategoryczny zakaz wnoszenia jedzenia i picia.