Wsparcie materialne
Osobom niepełnosprawnym studiującym w ZPSB przysługuje indywidualne wsparcie ze specjalnego funduszu (Fundusz Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami). Ponadto nasza Uczelnia ofertuje im:
- dodatkowe środki finansowe na pokrycie kosztów edukacji w postaci stypendiów (wniosek można złożyć w Dziekanacie lub przez swoje konto w Wirtualnym Dziekanacie, więcej informacji tutaj: https://www.zpsb.pl/strefa-studenta/znizki-i-stypendia/);
- możliwość skorzystania ze zniżki w wysokości 20% na czesne na II i III roku studiów (więcej informacji tutaj: https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/znizki-i-stypendia/);
- darmowe konsultacje z psychologiem w formie interwencji kryzysowej, z których korzystać mogą zarówno studenci, jak i inni członkowie naszej społeczności akademickiej, doświadczający trudności w relacjach zawodowych, rodzinnych czy partnerskich lub nie radzący sobie np. ze stresem (więcej informacji i kontakt do psychologa tutaj: https://www.zpsb.pl/uczelnia/uczelnia-dla-niepelnosprawnych/);
- wsparcie edukacyjne w postaci możliwości korzystania z racjonalnych usprawnień procesu kształcenia, dot. np. sposobu uczestnictwa w zajęciach, organizacji egzaminów i zaliczeń, korzystania z asystentów dydaktycznych czy dodatkowych urządzeń wspomagających (więcej informacji tutaj: https://www.zpsb.pl/wp-content/uploads/2023/11/Procedura-wsparcia-dla-studentow-z-niepelnosprawnosciami.pdf)
Infrastruktura bez barier
Dostępność architektoniczna to jeden z kluczowych aspektów przy tworzeniu miejsc przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami. W ZPSB sukcesywnie dostosowujemy więc nasze obiekty do tego, by zapewnić komfortowe warunki wszystkim studentom. Dla przykładu – w budynku naszej Uczelni w Szczecinie znajdują się m.in. szerokie korytarze, które umożliwiają swobodne poruszanie się po nich osobom na wózkach, a także winda (dostosowana również do potrzeb osób niewidomych). Zadbaliśmy też o możliwość automatycznego otwierania drzwi wejściowych do budynku oraz drzwi na piętrach i o dostosowanie stanowisk komputerowych oraz pomieszczeń sanitarnych (w tym toalet) do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parkingu dostępne są zaś szerokie miejsca parkingowe oraz wydzielone miejsca dla osób z niepełnosprawnością.
Cyfrowe rozwiązania wspierające studiowanie
W ZPSB korzystamy także z innowacyjnych cyfrowych narzędzi i rozwiązań, które wspierają naukę osób z niepełnosprawnościami. Zadbaliśmy m.in. o dostosowanie naszych uczelnianych systemów – panelu rekrutacyjnego i Wirtualnego Dziekanatu, a naszym studentom i wykładowcom zapewniamy dostęp zarówno do katalogu bibliotecznego, jak i zbiorów bibliotecznych w formie cyfrowej, dzięki czemu można z nich korzystać z dowolnego miejsca i bez konieczności fizycznej wizyty na Uczelni. W formie wirtualnej funkcjonują też u nas liczne materiały dydaktyczne. Każdy z naszych studentów otrzymuje ponadto bezpłatny pakiet Office 365 wraz z aplikacją MS Teams z możliwością wykorzystania czytnika immersyjnego oraz oprogramowanie i aplikacje wspierające naukę, a wśród nich czytnik immersyjny. Osoby niesłyszące lub niedosłyszące mogą również wypożyczyć przenośną pętlę indukcyjną, która umożliwi korzystanie w większym stopniu z zajęć.
Doskonale wiemy, że pomimo udogodnień i usprawnień wiele osób nadal może obawiać się, że „tradycyjne” studia to dla nich za duże wyzwanie. Nie chcemy, by rezygnowały przez to z edukacji, dlatego mamy też bogatą ofertę studiów online, które pozwalają na zdobywanie wiedzy poprzez e-learning i naukę głównie w formie online w dowolnej, dogodnej porze.