30te urodziny Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

Emocje powoli opadają, euforia mija, dźwięk muzyki nadal brzmi w uszach. Za nami największe i najhuczniejsze urodziny Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu!

Przypomnijmy na początku historię ZPSB.

Uczelnia powstała w 1993 r. z marzeń, z pasji i wielkiej determinacji Profesora dr hab. Wojciecha Olejniczaka, naukowca i informatyka, współzałożyciela i pierwszego Rektora ZPSB. Profesor Wojciech Olejniczak to wyjątkowy człowiek wyprzedzający swoimi pomysłami rzeczywistość. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Stworzenie pierwszej Uczelni niepublicznej na Pomorzu Zachodnim na wzór anglosaskich business college, nacisk na naukę języków obcych, wirtualne praktyki, nauka przez Internet – to wszystko było możliwe w ZPSB już w końcówce lat 90. XX wieku i na początku 2000.  

Rozwój uczelni biznesowej nie mógłby odnieść sukcesu bez wyjątkowej postaci dobrze znanej w świecie ekonomii, Profesor Anety Zelek, drugiej Pani Rektor. Profesor Aneta Zelek, to nie tylko wybitny naukowiec, to także wybitny nauczyciel akademicki, ceniony przez rzesze studentów i słuchaczy. Strażniczka zarządzania strategicznego i racjonalnych wydatków, fanka ludzi, którzy rozumieją to co mówią. Podczas wieczornej debaty będą mieli Państwo możliwość zapoznania się z kunsztem Pani Profesor.  

W czasach, w których jedyną pewną rzeczą jest zmiana Uczelnia pozostaje w rękach trzeciej Pani Rektor, prof. Justyny Osuch-Mallett. Profesor Justyna Osuch-Mallett, to wyjątkowa osoba, która praktycznie od wejścia Polski do Unii Europejskiej szkoląc tysiące osób, pomogła wielu firmom i organizacjom rozwijać się dzięki funduszom unijnym. Studenci i pracownicy postrzegają Panią Rektor jako fankę nowoczesnych technologii, marketingu i budowniczą mostów między światami akademickim i biznesu. 

W tym roku Zachodniopomorska Szkoła Biznesu – Akademia Nauk Stosowanych obchodzi swoje 30 lat na Pomorzu Zachodnim. Nasze urodziny świętowaliśmy na Ogrodach Śródmieście w ubiegłą sobotę 09.09.2023.

Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla wszystkich mieszkańców regionu.

Od godziny 11.00 scenę Ogrodów Śródmieście przejął Teatr Lalek Pleciuga. W planach był pokaz obrazkowego teatru japońskiego KAMISHIBAI oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci. KAMISHIBAI jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej skrzynki, pełniącej rolę sceny.

Od 12.00 do 16.00 czas wypełniły gry i zabawy z animatorami – robienie brokatowych tatuaży, plecenie warkoczyków, malowanie buziek, puszczanie baniek mydlanych, tworzenie zwierzątek z balonów i dużo waty cukrowej i jeszcze więcej popcornu.

Podczas urodzin nie mogło zabraknąć tortu! W południe zaprosiliśmy wszystkich na wielki, różowy tort, który został pokrojony przez Rektor Justynę Osuch-Mallett oraz Prorektor Dorotę Dżegę-Pietruszkiewicz.

Dodatkowo Technikum Kreatywne, szkoła średnia działająca przy ZPSB, przygotowała mnóstwo atrakcji dla trochę starszych dzieci i ich rodziców m.in.: naukę składania komputerów, strefę gier retro oraz gier bez prądu, pokaz gier bitewnych a także naukę profesjonalnego rysowania na tabletach.

Centralnym punktem obchodów 30lecia ZPSB była debata ekonomiczna – „Pionier czy Maruder? O polskiej ekonomii na serio i bez fałszu” – Od 17.00 prof. Aneta Zelek wraz z gośćmi dyskutowałą o kondycji polskiej gospodarki i czekających nas rewolucjach. Pośród zaproszonych gości znaleźli się między innymi doktor Magdalena Lazarek-Janowska, specjalista w dziedzinie mikroekonomii oraz Paweł Kwiatkowski, szczeciński przedsiębiorca. Na koniec debaty oddaliśmy głos publiczności. Debata była transmitowana na żywo w Internecie.

Wieczorem – strefa muzyczna. Na scenie usłyszeliśmy między innymi WOOD’n’BRASS BAND, DAIR & SEDINUM CELTICUM – koncert muzyki celtyckiej oraz recital naszej wspaniałej studentki Agaty Kondziołki-Rydzak.

Całe wydarzenie poprowadził Mariusz Skóra, dyrektor Szczecińskiego Centrum Kultury – Nowa Dekadencja.

Wszystkim, którzy z nami byli tego dnia, naszym pracownikom, przyjaciołom, partnerom, studentom, absolwentom ale i Szczecinianom – serdecznie dziękujemy!

Bez Was nie byłoby nas 🙂

Życzymy sobie kolejnych 30 lat! A może nawet i więcej?

Serdecznie zapraszamy do galerii ( o przepiękne zdjęcia z wydarzenia zadbali: Roger Mallett oraz Robert Stachnik).