Czy pierwszy milion można ukraść nauce?

Logo_250x250Konferencja pod takim tytułem odbyła się 23 kwietnia 2015 w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie i zgromadziła kilkudziesięciu uczestników – studentów, przedsiębiorców oraz przedstawicieli świata nauki. Inicjatorem przedsięwzięcia był Projekt MATRIX, innowacyjna platforma internetowa łącząca biznes, naukę i studentów.

Czy pierwszy milion można ukraść nauce? Ten prowokacyjny tytuł miał zachęcić do rozmowy o dwóch światach, które pozornie odrębne, jednak w połączeniu potrafią wytworzyć niezwykły potencjał. Kluczem jest oczywiście współpraca pomiędzy światem nauki i biznesu. Specjalnie zaproszeni goście wskazywali na własnych przykładach, jak można to z sukcesem zrobić i zachęcali do pójścia w ich ślady. Uczestnicy spotkania poznali ludzi, którzy potrafili wykorzystać swoją wiedzę, pasję, umiejętności, a wreszcie pomysł i przekuć je w realny produkt, prosperujący biznes. Każde z tych przedsięwzięć miało swój zalążek w przestrzeni uczelnianej.

Wśród prelegentów znaleźli się goście specjalni: Bartosz Burek – JakDojade.pl, dr Grzegorz Brona – Croetech Instruments S.A., Karol Wójcicki – Centrum Nauki Kopernik, dziennikarz Gazety Wyborczej i telewizji TVN, a także przedstawiciele ZPSB: prof. dr hab. Aneta Zelek – Rektor ZPSB, dr Justyna Osuch – Dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu i dr Anita Olejnik – lider projektu Matrix.

Bartosz Burek, jeszcze jako student dostrzegł lukę w sferze aplikacji nawigacyjnych i tak powstał studencki projekt, dzisiaj znany jako popularny serwis JakDojade.pl. Dr Grzegorz Brona, współwłaściciel i wiceprezes Zarządu Creotech Instruments S.A., sięgnął gwiazd, dosłownie i w przenośni, prowadząc spółkę od uczelnianego spin-offu do pozycji wiodącego dostawcy technologii dla Agencji Kosmicznych w całej Europie. Przedstawiając swoją historię – zresztą w niezwykle zabawny sposób – dowiódł, że pomimo wielu przeciwności losu, twardo stawiając sobie cele i dążąc do nich, można dokonać rzeczy pozornie niemożliwych. Karol Wójcicki, dziennikarz i pracownik Centrum Nauki Kopernik, przyznał sam, że nie ma smykałki do biznesu. Jego siłą jest jednak niezwykły talent i pasja opowiadania o nauce, dzięki czemu potrafi zaszczepić bakcyla nauki niemal każdemu. Podczas swojego wystąpienia przedstawił przykłady, jak przy małych środkach finansowych można zorganizować wydarzenia prezentujące tematy naukowe, gromadzące tysiące ludzi. „A jak z tego zrobić pieniądze?” – odpowiedź na to pytanie pozostawił zgromadzonemu audytorium.

Prof. Aneta Zelek, Rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, mówi o współpracy nauki i biznesu: „Postulaty współpracy nauki z przemysłem są tak samo ważne i prawdziwe, jak krytyczne spojrzenie na brak tego typu powiązań w praktyce. Nadal „sacrum” uniwersytetu i „profanum” biznesu to dwa wykluczające się światy, a udane przedsięwzięcia są nieliczne. Dlaczego tak jest? Ponieważ wciąż brakuje zaangażowania w nią trzeciego ważnego podmiotu, czyli studenta. Jak budować trójstronną płaszczyznę porozumienia? Czy możliwe są konsorcja przemysłowo-badawcze, w których student jest ważnym ogniwem? Tak to możliwe. To może być nowa energia dla innowacyjności i kreatywności naszej gospodarki. Waśnie w projekcie MATRIX, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu chce pokazać, że to możliwe.”

3W9A6766_sm3W9A6813_sm

Konferencja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Patronaty medialne nad konferencją objęły: Gazeta Wyborcza w Szczecinie, Radio ESKA i WAWA.

Więcej o projekcie Matrix