ZPSB “Uczelnią Przyjazną Rodzicom”

Dziewięć szkół wyższych w Polsce, realizujących najwięcej działań wspierających młodych rodziców, otrzymało tytuł “Uczelni Przyjaznej Rodzicom”. W pierwszej edycji konkursu realizowanego przez Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU z Krakowa zbierano najlepsze praktyki wspierające studentów oraz doktorantów w godzeniu nauki i pracy badawczej z obowiązkami rodzicielskimi.

Za tworzenie przestrzeni przyjaznej dla rodziców studiujących i pracujących naukowo oraz wdrażanie rozwiązań, które sprzyjają godzeniu życia rodzinnego z nauką i pracą, tytuł „Uczelni Przyjaznej Rodzicom” otrzymała także Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie, jako jedyna z regionu Pomorza Zachodniego, wśród 9 nagrodzonych uczelni w kraju.

Możliwość indywidualnej organizacji studiów dla studentów wychowujących dziecko, możliwość ubiegania się o pomoc materialną ze strony ZPSB, w tym o okresowe zniżki czesnego oraz specjalne zapomogi, specjalna oferta „Dzieci naszych Absolwentów”, przystosowanie infrastruktury uczelni dla studentów i pracowników opiekujących się dzieckiem – to tylko niektóre z elementów wsparcia, jakie ZPSB oferuje studentom i słuchaczom posiadającym dzieci, aby ułatwić im godzenie studiów z życiem rodzinnym.

Studiować “rodzinnie”

Mamy wielu studentów z dziećmi, zarówno rozpoczynających studia jako rodzice, jak i powiększające się w trakcie studiów rodziny. Jest to dla nas niemal codzienność i przywykliśmy już do tego, że przygotowujemy indywidualne toki studiów lub planujemy specjalnie dogodne formy zaliczenia np. dla studentek w ciąży czy też uwzględniając obowiązki rodzicielskie studentów – mówi Agnieszka Bukowska, szefowa Dziekanatu ZPSB.

Sympatyczny jest przypadek naszego studenta, kontynuującego naukę po licencjacie na studiach magisterskich, na które zapisał się wraz z żoną i w trakcie studiów urodziło im się dziecko. Mieszkają za granicą, ale oboje kontynuują naukę i teraz szykują już prace magisterskie do obrony. Studiują w trybie wspomaganym e-learningiem. Właśnie dużym ułatwieniem dla osób, które chcą godzić studia z rodziną jest możliwość studiowania z e-learningiem. Dzięki temu tylko 40% programu jest realizowane z wymogiem obecności na uczelni, a reszta zdalnie przez Internet, co wymaga przyjazdów tylko 8 razy w roku. Mamy też obecnie studentkę, dla której nawet w e-learningu stworzyliśmy indywidualny tok studiów. W tym tygodniu z kolei przeprowadziliśmy wyjątkowo egzamin zaliczeniowy przez wideokonferencję dla studentki, która miesiąc temu urodziła dziecko. Często też na egzaminy przychodzą studenci z całymi rodzinami, gdy np. mama zdaje egzamin, tata z dzieckiem czekają w specjalnie przygotowanym pokoiku obok – kontynuuje Agnieszka Bukowska.

Master of Family Administration

Na studiach MBA mieliśmy kiedyś w jednej grupie aż trzy panie, które zaszły w ciążę w trakcie studiów. Żadna z nich nie przerwała nauki. Dostosowywaliśmy im indywidualnie terminy zjazdów, rezerwowaliśmy zakwaterowanie na zjazdy także dla ich mężów. Zresztą “rodzinne” wyjazdy zdarzały się także na zaliczeniowy projekt konsultingowy, który odbywa się przez weekend w Międzyzdrojach – i nie był to wcale odpoczynek, ale ciężka praca dla mamy-studentki, gdy tato opiekował się maluchem – opowiada z kolei Małgorzata Łukaszewicz z Biura Studiów Podyplomowych ZPSB.

W zasadzie nie przypominam sobie, żeby ktoś zrezygnował ze studiów z powodu dziecka. Zawsze wspomagamy nasze studentki i studentów posiadających rodziny, ale oni sami także wykazują dużą determinację do skończenia nauki. Choć nie prowadzimy statystyk, to pamiętamy dobrze naszych studentów z rodzinami, ponieważ indywidualnie zajmujemy się każdym przypadkiem. Nasze “rodziny studenckie” zawsze są miłymi gośćmi w Dziekanacie – podsumowuje Agnieszka Bukowska.

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, uzyskując tytuł “Uczelni Przyjaznej Rodzicom”, czuje się nie tylko wyróżniona, ale także zobowiązana do dalszego rozwijania metod kształcenia i praktyk organizacyjnych, ułatwiających funkcjonowanie na uczelni osób będących rodzicami.

Więcej: