3 proste sposoby, aby zadbać o swój rozwój!

Nie od dziś wiadomo, że samorozwój jest niezwykle istotnym elementem osiągania sukcesów zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Warto więc zadbać o swój rozwój osobisty. Jak jednak się za to zabrać, aby efekty były naprawdę zauważalne i jak znaleźć odpowiedni kierunek rozwoju? Zachęcamy do sprawdzenia naszych podpowiedzi w tym zakresie.

Po pierwsze: wyznaczaj sobie konkretne i możliwe do zrealizowania cele

Praca na swój własny sukces jest bardzo istotna. Możliwość samodzielnego pokonywania kolejnych etapów zawodowych daje ogromną satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Aby jednak było to rzeczywiście efektywne, należy mierzyć siły na zamiary. Cele, które sobie wyznaczysz w zakresie rozwoju, powinny być możliwe do zrealizowania. Stawianie poprzeczki zbyt wysoko i ustalanie abstrakcyjnych celów, których nie ma możliwości osiągnąć, będzie przynosić wręcz odwrotne skutki. Porażka będzie powodować frustrację i zniechęcenie. 

Warto stawiać sobie cele, które będą wymagające, ale nie przesadzone. Powinny być też one jasno sprecyzowane. Konkretne punkty do osiągnięcia pozwolą na lepsze planowanie zadań oraz przede wszystkim umożliwią realizowanie wszystkich celów w stu procentach. 

Po drugie: postaw na systematyczność i wprowadzaj dobre nawyki

Chęć rozwoju i osiąganie kolejnych celów może prowadzić do uczucia dużej presji, co z kolei może powodować rosnącą frustrację i zniechęcenie. Dlatego, zamiast zmuszać się do wykonywania działań i nakładać na siebie dużą presję, warto stopniowo wyrabiać sobie dobre nawyki i podchodzić do nauki oraz rozwoju w sposób systematyczny. Takie podejście sprawi, że rozwój będzie o wiele przyjemniejszy i bardziej efektywny. 

Warto wspierać swoje systematyczne działania wykonywaniem planów. Takie podejście pozwoli na dobre wykorzystanie czasu. Należy jednak pamiętać, że nie wolno przesadzać z ilością zaplanowanych obowiązków na dany dzień. Konieczne jest także uwzględnianie przerw i czasu na relaks. Napięte grafiki zadań oraz wiele planów na każdy dzień może przynosić efekty odwrotne do zamierzonych. 

Po trzecie: korzystaj z wartościowych materiałów wspierających rozwój osobisty

Samorozwój można przeprowadzać na wiele różnych sposobów oraz w naprawdę różnych obszarach. Bez względu na wybrany kierunek, warto korzystać z wartościowych materiałów pomocniczych. Obecnie ich wybór jest bardzo szeroki i bez problemu można znaleźć profesjonalne książki i poradniki wspierające rozwój osobisty, a także serie artykułów czy podcasty oraz webinary i filmy wideo, czy nawet studia podyplomowe o tej tematyce. Warto także zainteresować się eventami branżowymi, które dotyczą zagadnienia, w którym chcesz się rozwijać. Na takich wydarzeniach często pojawiają się najlepsi specjaliści, którzy na pewno przekażą Ci ciekawą i przydatną wiedzę.