Co można robić po studiach z coachingu? 6 potencjalnych ścieżek kariery

Szukasz swojej ścieżki rozwoju i zastanawiasz się, czy studia z coachingu to coś dla Ciebie? Postrzeganie coachów w ostatnich latach przeszło w Polsce gruntowną metamorfozę. Obecnie ten zawód jest coraz bardziej doceniany za skuteczne narzędzia, których dostarcza klientom i pozytywny wpływ na ich rozwój. Jakie dokładnie możliwości czekają na absolwentów coachingu? Tego właśnie dowiesz się z artykułu!

Czym jest coaching i dlaczego warto go studiować?

Definicja coachingu często różni się w zależności od tego, kto o nim mówi. International Coaching Federation (https://coachingfederation.org/about#) określa go jako: „pracę z klientem w kreatywny i prowokujący do myślenia sposób, który pozwala mu w pełni wykorzystać jego osobisty i zawodowy potencjał”.

Dlatego studia coachingowe to na pewno dobry wybór, jeśli interesujesz się samorozwojem i chcesz pomagać ludziom odnaleźć swoją drogę w różnych aspektach życia. To też świetny pomysł, jeśli masz już obraną pewną ścieżkę kariery, ale Twoim celem jest rozwijanie się w kompetencjach liderskich, mentorskich i komunikacyjnych.

Czego nauczysz się na studiach z coachingu?

Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie kierunek i program wybierzesz. Np. duża część Akademii Coachingu i Mentoringu na ZPSB w Szczecinie jest nastawiona na zdobywanie umiejętności, które pozwolą przedsiębiorcom, menadżerom czy specjalistom HR działać na rzecz rozwoju pracowników.

Niezależnie od specyfiki kierunku, możesz spodziewać się zajęć z takich obszarów jak:

  • podstawy psychologii
  • teorie coachingu
  • techniki pracy z klientem
  • relacje interpersonalne

Praca jako coach – 6 ciekawych ścieżek kariery dla absolwentów

Obecnie firmy są coraz bardziej świadome, że motywowanie i rozwój pracownika to dobra droga do utrzymania go w zespole. Dlatego często poszukują osób po studiach z coachingu jako:

  1. Specjalistów ds. HR, którzy będą wspierać rozwój zawodowy pracowników poprzez np. tworzenie skutecznych programów rozwoju talentów.
  2. Wewnętrznych coachów, czyli ekspertów, którzy pomogą menadżerom lub zespołom w zakresie komunikacji, określenia celów, rozwoju czy motywacji.
  3. Team liderów/menadżerów – jeśli marzy Ci się praca na stanowisku kierowniczym, wiedza z zakresu coachingu na pewno pomoże Ci w zarządzaniu zespołem i jego motywowaniu.

Absolwenci tego kierunku często też wybierają samozatrudnienie, spełniając się jako:

  1. Coach kariery/doradca zawodowy – specjalista, który pomaga klientom odkryć ich mocne strony zawodowe i zmienić karierę lub przyspieszyć jej rozwój.
  2. Coach relacji – ekspert pomagający klientom budować ważne więzi międzyludzkie i relacje z samym sobą.
  3. Coach parentingowy/rodzicielski – ten zawód opiera się na pracy z rodzicami i wspieraniu ich w świadomym wychowywaniu dziecka.

Podobnych specjalizacji coachingowych jest wiele, a wybór należy tylko do Ciebie. W końcu studia to dopiero początek drogi do rozwoju i samorealizacji!