Czy zakładanie własnej firmy się opłaca?

Młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy warto dołączyć do grona przedsiębiorców i przejść na prowadzenie własnej działalności, zamiast pracować na etat. Kuszące wydają się zarobki oraz ciekawe możliwości i duża niezależność, które oferuje prowadzenie firmy. Czy zakładanie swojego biznesu się opłaca? Sprawdź, jakie niesie za sobą plusy, a jakie minusy.  

Niezależność w świecie biznesu

Prowadzenie własnego biznesu w Polsce jest bardzo popularne. Zgodnie z danymi podawanymi przez Komisję Europejską, Polska jest na 5. miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem ilości firm w kraju. Jest to wynik, który pokazuje, że Polacy bardzo chętnie, zamiast pracować na etacie, wybierają prowadzenie własnej firmy. Takie rozwiązanie oczywiście ma swoje minusy, które związane są przede wszystkim z większą ilością formalności spoczywających na barkach właściciela firmy oraz obowiązków, które spadają na przedsiębiorcę, a nie na jego pracodawcę, jak to ma miejsce w przypadku pracy na etat. 

Wybór własnej działalności gospodarczej daje ogromną niezależność i to ona jest najczęściej podawaną zaletą, która skłania Polaków do zakładania własnych firm. Umożliwia to elastyczne układanie swoich obowiązków zawodowych oraz swobodne wybieranie projektów i partnerów do współpracy. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowywanie pracy do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości, co daje naprawdę duże pole manewru. Swoboda jest bardzo doceniana zarówno przez młodych ludzi, którzy dopiero co wchodzą na rynek pracy, jak i przez osoby z doświadczeniem zawodowym. 

Plusy i minusy własnej działalności

Wybór prowadzenia własnej firmy zamiast pracy na etat daje duże możliwości finansowe, co jest uważane za ogromny plus. Ulgi podatkowe na start oraz dotacje, które mogą pozyskać nowi przedsiębiorcy, znacznie ułatwiają rozwój swojej firmy. Ponadto, założenie własnej firmy w Polsce jest naprawdę proste – wypełnienie formalności zajmuje dosłownie chwilę i można zrobić to praktycznie bez ruszania się z domu, co znacznie obniża barierę rozpoczęcia swojej własnej działalności. 

Prowadzenie swojej firmy ma oczywiście również minusy. Związane są one przede wszystkim z koniecznością umiejętności prowadzenia własnych spraw i pilnowania wszystkich formalności. Własny biznes to naprawdę wiele obowiązków, z którymi przedsiębiorcy muszą się zmagać na co dzień. To także konieczność odpowiedniego planowania pracy, aby zapewnić sobie płynność finansową i ryzyko, że zarobki nie będą utrzymywały się stale na satysfakcjonującym poziomie. Prowadzenie firmy wymaga podstawowej znajomości prawa w Polsce oraz nadzorowania kwestii księgowych i finansowych. 

W ofercie edukacyjnej Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu dostępne są kierunki, które znacznie ułatwiają prowadzenie własnej firmy. Zarówno na studiach pierwszego stopnia, jak i na kierunkach magisterskich oraz studiach podyplomowych znaleźć można kierunki i specjalności, które rozwijają zdolności przywódcze i zarządcze. Przydadzą się one nie tylko podczas pracy na etacie na stanowiskach kierowniczych, ale także przy prowadzeniu swojej własnej firmy.