Dynamiczny rozwój branży e-commerce

Pandemia koronawirusa bezsprzecznie miała ogromny wpływ na rozwój branży e-commerce. Znaczący wzrost wartości światowego handlu elektronicznego spowodowany był w dużym stopniu ograniczeniami w handlu stacjonarnym. Pozamykane sklepy oraz galerie handlowe sprawiły, że nawet osoby nieszczególnie przekonane do zakupów online, w wielu przypadkach były zmuszone się ich podjąć. 

Zakupy online coraz bardziej popularne w różnych branżach

Choć branża e-commerce od dłuższego czasu prężnie się rozwija, to ostatni rok kompletnie zmienił sytuację w kwestii sposobu robienia zakupów nie tylko przez Polaków, ale przez ludzi na całym świecie. Ze względu na panującą pandemię, wiele osób było po prostu zmuszonych, aby zrobić zakupy online, mimo iż w innej sytuacji by się na to nie zdecydowali. Zamknięte sklepy oraz galerie handlowe ograniczyły możliwość robienia zakupów stacjonarnych i jedyną możliwością było skorzystanie z ofert w sklepach internetowych. 

Pandemia wymusiła zmiany zachowań wśród konsumentów, ale nie tylko. Dostosować musieli się także przedsiębiorcy. Sprzedawcy nie mogli dłużej traktować platformy do zakupów online jako wyboru, a raczej jako konieczność. Szczególnie w przypadku stacjonarnych sklepów i lokali usługowych, które były przez długi czas zamknięte dla klientów. Wszystko to sprawiło, że nie tylko wzrosły przychody ze sprzedaży internetowej, ale przede wszystkim cała branża znacząco się rozwinęła. 

Czy opłaca się działać w e-handlu również po pandemii?

Rozwój technologiczny sprawił, że branża e-commerce stopniowo rosła w siłę już od dawna. Obecnie jednak wiele osób przekonało się, że zakupy online są wygodne i szybkie, a także bezpieczne. Z tego względu popularność kupowania rzeczy przez internet, będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Wiele osób, które do tej pory miały obiekcje różnego rodzaju przed dokonywaniem zakupów online, obecnie przezwyciężyła swoje obawy i chętnie korzysta z internetowych platform sprzedażowych.

Wzrost znaczenia branży e-commerce sprawił, że pojawiło się znacznie większe zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, ale nie tylko. Rozwój e-handlu wiąże się z przyspieszeniem rozwoju oprogramowania przeznaczonego dla handlu elektronicznego, a także wszelkich branż pokrewnych, w tym między innymi usług kurierskich czy produkcji opakowań, czy centrów magazynowych i logistycznych. 

Aby dobrze odnajdywać się we współczesnej sprzedaży hurtowej i detalicznej, niezbędna jest doskonała znajomość e-commerce. Z tego względu na renomowanych uczelniach, takich jak na przykład ZPSB, powstają specjalne kierunki i specjalności, które dedykowane są właśnie branży e-commerce. Dzięki temu można zdobyć konkretne wykształcenie.