Jak nie rozpraszać się podczas nauki?

Samodzielna praca na studiach odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju każdego studenta. Jest ona niezbędna do tego, aby rozwijać swoje umiejętności i wiedzę, a także uzyskać pozytywne oceny z egzaminów na zakończenie przedmiotu. Jeśli masz problem ze skupieniem się na nauce i szukasz rozwiązania tego problemu, to koniecznie sprawdź kilka naszych porad. 

Pozbądź się rozpraszaczy z zasięgu swojego wzroku

Skupienie się na nauce nie jest łatwym zadaniem. Na problemy z koncentracją obecnie narzeka coraz więcej osób w naprawdę różnym wieku. Dotyczy to zarówno dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, jak i studentów i osób w kwiecie wieku, które skupiają się na codziennych obowiązkach, w tym również rozwoju kariery zawodowej. Związane jest to z bardzo dynamicznym trybem życia oraz z faktem, że obecnie bardzo popularne rozpraszacze są zawsze w zasięgu ręki i bardzo łatwo można dać się im skusić. 

Aby skutecznie walczyć z problemem z koncentracją na nauce, konieczne jest zdiagnozowanie swojego problemu. Warto zastanowić się, co jest głównym problemem i po prostu się go pozbyć. Jeśli odrywasz się od nauki głównie po to, aby sprawdzić telefon, czy też przejrzeć wiadomości online, to odsuń od siebie elektroniczne urządzenia lub wyłącz na czas nauki dostęp do internetu — oczywiście o ile nie jest Ci on niezbędny do nauki. Pozbycie się bodźców, które kuszą i zachęcają do rozpraszania się, wybijając Cię z rytmu i utrudniające przyswajanie wiedzy. 

Nagradzaj się za drobne sukcesy i zaplanuj przerwy

Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na naukę jest bardzo istotne. Pamiętaj jednak, że siedzenie po kilka godzin nad książkami bez przerw wiąże się z coraz gorszą kondycją oraz spadkiem energii. Z tego powodu wiedzę przyswaja się coraz trudniej i trudniej, a efekty, zamiast cieszyć, zaczynają być frustrujące i stresujące. Takie podejście znacznie obniża wydajność i sprawia, że nauka staje się bardzo przykrą koniecznością, która w dodatku nie przynosi oczekiwanych efektów. 

Przygotowując się do egzaminów czy kolokwiów na uczelni wyższej, warto pamiętać o tym, aby odpowiednio zaplanować sobie czas. Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie konkretnego czasu na przyswajanie wiedzy z określonych modułów. W takiej strategii nie można pod żadnym pozorem zapominać o przerwach. Chwila relaksu i odpoczynku od nauki pozwoli Ci zregenerować się i sprawi, że przyswajanie wiedzy będzie szybsze i bardziej efektywne, ponieważ Twoja pamięć i koncentracja nie będą zbyt mocno nadwyrężone. 

Gdy uda Ci się pokonać zaplanowany materiał i przejść przez konkretne działy czy przedmioty, nie zapominaj o drobnych nagrodach dla samego siebie. Odpowiednia motywacja jest kluczem do efektywnej nauki. Zamiast się niepotrzebnie stresować i wywierać na sobie presję, warto zadbać o to, aby podkreślić satysfakcję z poczynionych postępów i dać sobie nagrodę za to, że udało Ci się pokonać kolejne przeszkody na drodze do sukcesu.