Jak zmotywować się do działania i nauki?

Trwająca na całym świecie pandemia zmieniła wiele podstawowych kwestii w naszych życiach. Ze względu na epidemię koronawirusa wiele miejsc pracy zdecydowało się na przejście na tryb zdalny. Podobnie wygląda sprawa z placówkami edukacyjnymi – studenci i uczniowie również rozwijają swoją wiedzę w domach, korzystając z odpowiednich platform do nauki online. Brak zajęć w formie stacjonarnej może skutkować mniejszym zapałem do nauki. Jak zmotywować się do systematycznego utrwalania wiedzy w czasach pandemii i nauki zdalnej?

Po pierwsze: ustal sobie jasny i realny cel

Zostawianie nauki na ostatnią chwilę nigdy nie przynosi nic dobrego. Zazwyczaj łączy się to z dużym stresem i presją związaną z kończącym się czasem, co niestety nie wpływa korzystnie na zapamiętywanie informacji i często działa demotywująco. Dlatego też naukę warto sobie odpowiednio rozplanować. Ważne jest, aby stawiać sobie jasne i konkretne cele, które rzeczywiście można zrealizować. Wyznaczanie sobie nierealnych do wykonania zadań będzie niosło za sobą niepotrzebną frustrację i poczucie zrezygnowania.

Do planowania nauki warto podejść rozsądnie. Mierz siły na zamiary i nie planuj zbyt dużo na jedno posiedzenie. Pamiętaj także, aby w trakcie nauki robić przerwy, aby zachować odpowiednią wydajność i nie przemęczać zanadto swojej głowy. Nie poddawaj się, jeśli jednego dnia nie wyrobisz się z całym zaplanowanym do opanowania materiałem. Ważne, abyś podejmował próby i działania.

Po drugie: postaw na systematyczność

Systematyczna nauka jest kluczem do sukcesu. To prawda, która jest powszechnie znana. Regularne powtarzanie materiału omawianego na zajęciach pozwala go dobrze zapamiętać i utrwalić. Dzięki temu przed egzaminem nie trzeba uczyć się wszystkiego od nowa, ale wystarczy sobie powtórzyć wiedzę, którą już się posiada. To znacznie ułatwia proces nauki w okresie sesji i ogranicza stres związany z nawałem obowiązków w tym czasie, dzięki czemu studia pierwszego stopnia lub studia magisterskie na wybranym kierunku będą zdecydowanie przyjemniejsze. 

Regularne opanowywanie materiału pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. O wiele szybciej przyswoisz informacje, jeśli będziesz dzielić je na tematy czy rozdziały niż wtedy, gdy będziesz próbować nauczyć się wszystkiego na raz. Przy systematycznej nauce jest mniejsze ryzyko, że informacje będą Ci się mieszać i mylić ze sobą, dzięki czemu będziesz czuć się o wiele lepiej przygotowany do kolokwium lub egzaminu. 

Po trzecie: nagradzaj się za wykonaną pracę

Obowiązki potrafią być męczące, a nauka to wymagający proces, który pochłania sporo energii. Sama możliwość zdania egzaminu, posiadanie nowej i ciekawej wiedzy oraz dobre oceny czasami mogą nie być wystarczającą nagrodą w okresie sesji. Dlatego warto nagradzać się za drobne sukcesy na tym polu, aby dodatkowo motywować się do działania. Docenianie samego siebie jest niezwykle ważne. Buduje poczucie własnej wartości i pewność siebie, dzięki czemu będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że na egzaminach zje Cię stres. 

Podczas nauki pamiętaj także o tym, aby robić przerwy. Pochłanianie dużych partii materiału na raz rzadko kiedy przynosi oczekiwane efekty. Warto więc oderwać od czasu do czasu głowę i nagrodzić się chwilą relaksu w dogodnej dla Ciebie formie. Dzięki temu, gdy ponownie usiądziesz do książek, nie będziesz czuć przemęczenia i zniechęcenia. Jest to szczególnie istotne teraz, w czasie nauki zdalnej, gdy większość uczelni, w tym również Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, prowadzi większość zajęć w trybie zdalnym. Brak możliwości zmiany otoczenia i nauka w warunkach domowych wymagają wzmożonego dbania o swoją motywację do utrwalania wiedzy.