Prowadzenie własnej firmy i studia – jak to pogodzić?

Praca w trakcie studiów dla wielu osób jest czymś zupełnie normalnym. Staże i praktyki, a także dodatkowe zatrudnienie w celu osiągnięcia niezależności finansowej to nie jedyna droga w tym zakresie. Wiele osób, szczególnie tych, którzy udają się na studia podyplomowe, w trakcie nauki prowadzi także swoje własne firmy.

Rozwijające wyzwania na każdym kroku

Połączenie pracy ze studiami to spore wyzwanie, na które jednak decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Dotyczy to nie tylko studentów, którzy chcą sobie dorobić i podejmują pracę w gastronomii czy branży handlowej. Wiele młodych osób decyduje się na założenie swojej własnej działalności i godzenie płynących z niej obowiązków z nauką. Na studia na uczelniach prywatnych coraz częściej wybierają się także przedsiębiorcy z doświadczeniem, którzy chcą poszerzyć i uaktualnić swoją wiedzę. 

Prowadzenie własnej firmy jest zajęciem bardzo angażującym oraz wymagającym. Nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, konieczne jest stałe trzymanie ręki na pulsie i poza wykonywaniem zleceń i projektów, dbanie o kwestie formalne i księgowe. Dlatego łączenie studiów z byciem przedsiębiorcą jest naprawdę trudne. Na szczęście prywatne uczelnie biznesowe, takie jak na przykład Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom ludzi biznesu i umożliwiają wygodne łączenie nauki z prowadzeniem firmy. 

Możliwość wykorzystywania teorii w praktyce

Studia podyplomowe lub studia drugiego czy pierwszego stopnia na cenionej uczelni to możliwość pozyskania aktualnej wiedzy z konkretnego obszaru. Szkoły biznesowe oferują naprawdę ciekawe kierunki skupione wokół branży usługowej lub handlowej, a także sektora IT, czy dziedzin związanych z pracą społeczną i socjalną. Jeśli jesteś osobą, która ma sprecyzowany plan na firmę, która właśnie raczkuje na rynku albo prowadzisz przedsiębiorstwo, w które chcesz inwestować nie tylko pieniądze, ale także swój czas i widzę, to dopasuj specjalizację do tego, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. 

Dużym plusem prowadzenia swojej firmy i łączenia tego wyzwania ze studiami jest fakt, że wiedza zdobyta na uczelni wyższej może być przez Ciebie od razu wykorzystywana w praktyce. Pozwoli to na zweryfikowanie teorii i sprawdzenie, jak sprawdza się ona w biznesowych realiach w Polsce. Połączenie studiów ze zdobywaniem praktycznego doświadczenia zapewnia rozwój i zdecydowanie zwiększa motywację do odkrywania nowych obszarów i angażowania się zarówno w naukę, jak i prowadzenie firmy.