Rozmowa o pracę online. Jak się do niej przygotować?

Studentka Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu trzymający w rękach książki

Ostatnie miesiące pokazują, że w wirtualnym świecie znalazło się jeszcze więcej przestrzeni dla dziedzin, które do tej pory bazowały głównie na kontakcie bezpośrednim. Pod wpływem tych zmian coraz bardziej przekonujemy się nie tylko do zakupów w sieci czy studiowania online, ale również rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wypaść dobrze podczas rozmowy o pracę w sieci?

Znajdź optymalny termin         

Choć ta rada może wydawać się zbyt oczywista, nadal wiele osób wpada w pułapkę myślenia o rozmowie kwalifikacyjnej online, jako o „gorszej” alternatywie spotkania osobistego z rekruterem. Konsekwencją takiego podejścia jest umawianie wirtualnych rekrutacji na tzw. ostatnią chwilę lub między ważnymi obowiązkami i niewygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu. Tymczasem pierwszym składnikiem pomyślnej rozmowę o pracę (także za pośrednictwem komunikatorów internetowych) jest właśnie optymalny termin, który sprawi, że poczujesz się komfortowo i skupisz się w 100% na tym, co właśnie robisz.

Zadbaj o miejsce

Skoro wirtualna rozmowa z osobą rekrutującą do pracy ma być dokładnym odwzorowaniem oryginału, warto wziąć pod uwagę, że odbędzie się ona najprawdopodobniej w formie wideo-konferencji. Właśnie dlatego tak istotne jest zadbanie o przestrzeń, która będzie widoczna w kadrze kamery i uporządkowanie jej. Jakie miejsce sprawdzi się najlepiej? Z pewnością nie będzie to zatłoczona kawiarnia, restauracja czy plener. Za to świetnym wyborem będzie dobrze oświetlone miejsce w domu i ustawienie kamery tak, abyś być widocznym od pasa w górę.

Przetestuj wcześniej urządzenia

Mimo że czasami nie da się uniknąć niespodziewanych problemów technicznych, przygotowując się do rozmowy o pracę online, warto zadbać o to, aby takich usterek pojawiło się możliwie jak najmniej. Jeszcze przed połączeniem się z rekruterem sprawdź, czy możesz zalogować się do wybranego komunikatora, a kamera, mikrofon i słuchawki są właściwie podłączone. Jeśli jednak w trakcie rozmowy wystąpią zakłócenia, nie krępuj się przed zakomunikowaniem ich potencjalnemu pracodawcy – jest to zdecydowanie lepsze wyjście, niż domyślanie się, czy aby na pewno wszystko dobrze zrozumiałeś.

Wybierz stosowny strój

Jak już wspominaliśmy wcześniej, rekrutacja online to takie samo spotkanie, jak te przeprowadzane w siedzibach firm potencjalnych pracodawców. Właśnie dlatego nie warto zapominać o doborze stosowanego stroju, który nie tylko pozwoli nam poczuć się komfortowo i profesjonalnie, ale również pokaże rekruterowi, że potrafimy dostosować się niemalże do każdej okoliczności. Warto jednak podkreślić, że istotną rolę odgrywa tu przede wszystkim charakter stanowiska, o które się ubiegamy – starając się o pracę np. w placówkach bankowych najlepiej postawić na elegancką stylizację. Z kolei w  przypadku zawodów kreatywnych świetnie sprawdzą się nieco swobodniejsze stroje.

Jeszcze więcej przydatnych wskazówek:

  • Przed rekrutacją online wycisz lub wyłącz telefon tak, aby nie rozpraszały Cię przychodzące powiadomienia lub połączenia.
  • Powiedz domownikom o rozmowie i poproś o ciszę – głośne rozmowy i hałasy mogą odciągać twoją uwagę.
  • Kilka dni wcześniej przygotuj sobie listę pytań, które mogą paść ze strony osoby rekrutującej i zastanów się, jak na nie odpowiesz.
  • Przygotuj sobie coś do pisania i notuj najważniejsze informacje oraz ustalenia.
  • Odpowiednio wcześniej doprecyzuj z osobą rekrutującą, kto rozpocznie połączenie.