Sprawdzone metody nauki: fiszki

Aby nauka była jak najbardziej skuteczna, warto szukać sprawdzonych metod, które mają w tym pomóc. Jednym z popularniejszych rozwiązań, wykorzystywanym podczas przygotowywania się do egzaminów i kolokwiów, jest nauka z użyciem fiszek. Na czym ona polega i jakie są jej zalety, a jakie wady? Kiedy warto sięgnąć po ten sposób i w jakich przypadkach najlepiej się sprawdzi?

Podstawowe zasady wykorzystywania fiszek

Stosowanie w nauce na studiach pierwszego lub drugiego stopnia, a także na studiach podyplomowych fiszek jest bardzo popularne. To rozwiązanie wykorzystywane jest często przez osoby na różnych kierunkach studiów w celu lepszego przyswajania wiedzy z naprawdę różnych przedmiotów. Wbrew pozorom ta metoda nie sprawdza się tylko wtedy, gdy chcemy przyswoić jak najszybciej daty czy słówka z innego języka. To rozwiązanie świetne także do nauki definicji oraz wzorów matematycznych, fizycznych i chemicznych. 

Fiszki można kupić gotowe lub wykonać samodzielnie. Zestawy sprzedawane w sklepach są zazwyczaj zapakowane w wygodne pudełko, które umożliwi bezpieczne zabranie ze sobą karteczek w dowolne miejsce. Przygotowanie fiszek samemu umożliwia wykorzystanie tej metody do nieco bardziej nietypowych tematów. Decydując się na taką opcję, warto wybrać odpowiedniej grubości papier i zadbać o to, aby wszystkie fiszki były tego samego kształtu oraz rozmiarów. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie?

Nauka na studiach z wykorzystaniem fiszek to rozwiązanie, które posiada szereg zalet. Po pierwsze fiszki mają formę papierową. Pozwala to na oderwanie oczu od ekranu telefonu lub laptopa i umożliwia im odpoczynek podczas nauki. Po drugie fiszki są stosunkowo niewielkie i zawsze można mieć je przy sobie. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest też fakt, że fiszki można wykonać samemu bez dużych nakładów finansowych. Pisak oraz przycięte karteczki pozwalają na szybkie i niedrogie stworzenie pomocy naukowej. 

Nauka z wykorzystaniem fiszek jest popularna wśród studentów ZPSB na różnych kierunkach, zarówno na studiach pierwszego stopnia, jak i na studiach magisterskich oraz podyplomowych. Można ją wykorzystać w celu przyswajania słówek z języków obcych, nauki konkretnych wzorów wykorzystywanych w rachunkowości i ekonomii, a także istotnych pojęć marketingowych czy z zakresu zarządzania. Fiszki sprawdzą się także przy wyuczeniu się nazwisk ważnych postaci w danej dziedzinie nauki oraz w wielu, wielu innych przypadkach. Ta metoda jest niezwykle oryginalna i bardzo wygodna w zastosowaniu.