Nauka na kolokwia i egzaminy często spędza studentom sen z powiek. Stres i negatywne nastawienie sprawiają, że informacje zapamiętywane są z trudem, co przekłada się na niesatysfakcjonujące oceny. Jak uczyć się skutecznie i efektywnie? Sprawdź, jakie metody stosować, aby przyswajanie wiedzy nie było przykrą koniecznością, ale przynosiło satysfakcję oraz oczekiwane efekty.
Notatki i powtarzanie kluczem do sukcesu na egzaminach
Chcąc uzyskać jak najlepsze wyniki podczas studiów, warto przykładać się do nauki przed kolokwiami oraz egzaminami. Jest to zadanie, które wymaga skupienia oraz zaangażowania. Aby jak najlepiej przyswoić wiedzę niezbędną do uzyskania pozytywnej oceny z przedmiotu, warto naprawdę dobrze rozplanować naukę i nie zostawiać jej na ostatnią chwilę, gdy brakuje już czasu. Warto poświęcić na nią tyle czasu, aby zdążyć powtórzyć sobie materiał kilkukrotnie. Powtarzanie zapamiętanych definicji czy wzorów pomoże utrwalić je w głowie. Te prostsze uda się przyswoić stosunkowo szybko, ale te trudniejsze mogą wymagać powtarzania ich wiele razy. Dlatego też naprawdę warto zacząć odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na wszystko. Powtarzanie pomoże utrwalić materiał na tyle, że nie będzie trzeba obawiać się, że wiedza wyparuje z głowy tuż przed egzaminem.
Dobrym sposobem na efektywną naukę jest robienie notatek. Przepisywanie najważniejszych informacji na kartkę papieru lub na laptopie dodatkowo je utrwala w głowie. Dlatego też robienie notatek, a następnie zaznaczanie w nich najważniejszych informacji zdecydowanie przyspiesza proces zapamiętywania i ułatwia przyswajanie istotnych definicji, wzorów oraz innych informacji, które mogą być potrzebne na egzaminie. Dodatkowo robienie notatek sprawia, że ryzyko popełnienia błędu lub literówki w nazwie zjawiska, miejsca czy nazwisku jest zdecydowanie mniejsze, ponieważ utrwala się jego poprawny zapis w głowie. W razie potrzeby warto swoje notatki odczytywać sobie na głos i powtarzać je kilkukrotnie, aby dodatkowo utrwalić wiedzę.
Bardzo ciekawą formą nauki, która cieszy się coraz większą popularnością, jest również sketchnoting. Jest to technika, która polega na robieniu notatek za pomocą rysunków. Więcej na temat tego sposobu można dowiedzieć się z naszej rozmowy z Anią Staśkiewicz, która jest sketchnoterką. Nasza rozmowa jest dostępna w formie wideo na naszym fanpage’u na Facebooku w ramach cyklu Biznes na żywo.
Bez systematyczności i pozytywnego nastawienia ani rusz
Stres jest naszym wrogiem właściwie w każdym przypadku. Podobnie jak negatywne nastawienie i poczucie zrezygnowania. Dlatego też chcąc osiągać oczekiwane efekty podczas nauki, warto dobrze nastawić się do procesu przyswajania wiedzy. Psychiczne nastawienie odgrywa w tej kwestii naprawdę istotną rolę. Uczucie zrezygnowania w trakcie nauki mocno utrudnia przyswajanie wiedzy, a stres bardzo ogranicza zapamiętywanie istotnych informacji oraz utrudnia skupienie. Dlatego warto przed przystąpieniem do nauki zadbać o dobre samopoczucie psychiczne i pamiętać, że przyswajanie wiedzy to nie tylko zło konieczne, niezbędne do zdania egzaminu, ale także zapamiętywanie informacji, które mogą przydać się w pracy zawodowej.
W nauce oczywiście ważna jest również systematyczność. Wykładowcy Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu dokładają wszelkich starań, aby studenci na ich zajęciach mieli wiedzę przekazywaną w sposób ciekawy oraz możliwy do wykorzystania w praktyce. Zarówno na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jak i na studiach podyplomowych zajęcia prowadzone są przez praktyków. Dzięki temu wiedza teoretyczna jest poparta ciekawymi przykładami wziętymi z życia. Zachęca to do systematycznej nauki oraz znacznie ułatwia zapamiętywanie istotnych informacji już na zajęciach.