Zapanuj nad stresem w swoim życiu

Zachowanie dobrego samopoczucia ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Unikanie stresu może jednak wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania – w końcu sytuacje stresowe czekają na nas na każdym kroku. Jak panować nad nerwami w sytuacjach powodujących dyskomfort i nie dać się emocjom?

Nie nakręcaj się i nie pozwól panice przejąć kontroli

Każdy denerwuje się w nieco innych okolicznościach i dla każdego inne bodźce będą tymi, które wzmagają uczucie roztrzęsienia emocjonalnego. Dlatego metody radzenia sobie ze stresem powinny być przede wszystkim dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Musisz samodzielnie sprawdzić różne rozwiązania i wybrać takie, które pozwoli Ci skupić się na pozytywnych emocjach i przede wszystkim ograniczyć negatywny wpływ stresu na Twój organizm. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci zachować spokój nawet w bardzo nerwowych sytuacjach. 

W momencie, w którym stres przejmuje kontrolę nad Twoją głową, na pewno zauważasz u siebie dodatkowe objawy fizyczne. Drżenie rąk, zwiększona potliwość, przyspieszone bicie serca oraz nierówny, płytszy oddech – to tylko część z nich. Niestety ich występowanie informuje Twój organizm o tym, że znajdujesz się w sytuacji stresowej, co dodatkowo nakręca spiralę nerwowości. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby uspokoić swoje tętno. Oddychaj miarowo i głęboko, używając do tego brzucha, a nie klatki piersiowej, zapewniając swojemu organizmowi odpowiedni dopływ tlenu i poczucie spokoju. To proste ćwiczenie możesz wykonywać wszędzie bez zwracania na siebie uwagi, a przynosi ono naprawdę dużą ulgę. 

Ograniczaj nieprzyjemne bodźce i zadbaj o swój komfort

Nietrudno zauważyć, że niektóre osoby są zdecydowanie mniej nerwowe i podatne na stres od innych. Zależy do w dużym stopniu od charakteru człowieka, ale nie tylko. Ogromną wpływ na poziom stresu mają także codzienne nawyki i tryb życia. Mniejszą podatnością na stres charakteryzują się osoby, które zdrowo się odżywiają, nie piją zbyt dużych ilości kawy oraz napojów energetycznych, a także dbają o nawodnienie swojego organizmu. Zwracaj uwagę na to, co jesz szczególnie w okresie, w którym jesteś narażony na większe oddziaływanie stresu. Przed ważną rozmową w pracy, egzaminem lub innym istotnym wydarzeniem w życiu koniecznie postaw na lekką dietę, ogranicz kawę i zadbaj o to, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednio dużo wody. 

Chcąc być mniej podatnym na stres, warto również zadbać o komfort swojego snu. Specjaliści zalecają sen trwający od 7 do 8 godzin na dobę. Aby był on zdrowy i wartościowy, warto przed pójściem spać wyciszyć się i unikać niekorzystnych bodźców, takich jak patrzenie w ekran telefonu, telewizora czy komputera, przebywanie w głośnych pomieszczeniach i w chaotycznym otoczeniu oraz wdawanie się w negatywne interakcje z innymi ludźmi czy udział w kłótni. Jeśli zamiast robić którąś z tych rzeczy, uda Ci się przed snem poczytać odprężającą książkę, wziąć długą kąpiel lub po prostu spędzić trochę czasu skupiając się na swoim oddechu i komforcie psychicznym, to Twój sen będzie o wiele bardziej wydajny. To z kolei wpłynie mocno na Twoją odporność na stres. 

Podsumowanie:

Stres to zjawisko, które dotyka nas wszystkich. Nie da się go wykluczyć zupełnie z naszego życia, jednak można zredukować negatywne skutki tej emocji na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz na naszą wydajność w pracy lub na uczelni. Zadbaj o siebie i swoje potrzeby oraz skup się na tym, aby odsunąć wszelkie obawy, które najczęściej nie są poparte żadnym rozsądnym przykładem i są mało prawdopodobne. Zadbaj o swoją dietę, komfortowy sen oraz rozważ wprowadzenie do swojego życia medytacji lub pracy nad oddechem w celu lepszego panowania nad negatywnymi skutkami stresu w swoim ciele.