Wstajesz i wiesz, że przed Tobą intensywny dzień. Zapisujesz więc zadania, które na Ciebie czekają i zabierasz się do pracy. Kiedy mija kilka godzin, okazuje się, że lista obowiązków wcale się nie kurczy, a Ty możesz wykreślić z niej jedynie kilka punktów. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to nadszedł czas na wprowadzenie w życie kilku nawyków, dzięki którym zwiększysz produktywność i zaczniesz osiągać lepsze rezultaty!
Produktywność – co to jest?
Mówienie o sposobach na zwiększenie produktywności musi rozpocząć się jej zdefiniowaniem. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem i dlaczego zyskało tak wielką popularność? Przyjęło się, że bohaterkę tego wpisu można scharakteryzować na wiele sposobów – czym innym będzie zatem produktywność w rozumieniu ekonomicznym, a czym innym w ujęciu nauk społecznych czy psychologii. Zdaje się jednak, że najlepsza definicja produktywności to ta, którą stworzymy sami.
Jedni przez produktywność rozumieją podejście do wykonywania konkretnych zadań, czyli ich dobrą organizację i uporządkowanie według priorytetów. Drudzy lubią o niej mówić w kontekście efektywności – im większe i lepsze rezultaty przyniesie praca nad zadaniami, tym lepiej. Z kolei inni upatrują w niej przede wszystkim elastyczności, umożliwiającej modyfikację założonych metod pracy i lepsze ich dopasowanie do bieżących realiów.
Jedno jest więc pewne – produktywności można się nauczyć i pracować nad jej rozwojem! |
Nawyki – które wpłyną pozytywnie na poziom produktywności?
Lista dobrych nawyków, wyróżniających się pozytywnym wpływem na naszą produktywność, jest naprawdę długa. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie sprawdzą się u każdej osoby – należy więc zastosować metodę prób i błędów oraz wnikliwie obserwować, które z nich działają.
1. Porządkuj swoją przestrzeń pracy tak często, jak to tylko możliwe.
W tym momencie prawdopodobnie część osób czytających ten wpis zatrzyma się i pomyśli: „Ale przecież już Albert Einstein pytał retorycznie, czego oznaką jest puste biurko, skoro to zabałaganione jest oznaką zabałaganionego umysłu?!” Faktycznie, badania dowodzą, że kreatywności sprzyja tzw. twórczy chaos i nieporządek, ale nie ulega wątpliwości, że produktywność rządzi się nieco odmiennymi prawami. W jej przypadku to właśnie uporządkowana przestrzeń pomoże otrzymać najlepsze efekty. Dlaczego? Im mniej zbędnych przedmiotów nas otacza, tym mniejsze ryzyko dekoncentracji, która może negatywnie wpłynąć na jakość i czas wykonywania poszczególnych zadań.
2. Nadawaj zadaniom priorytety
Problemem wielu osób borykających się z obniżoną produktywnością jest brak umiejętności nadawania priorytetów poszczególnym zadaniom. Wszystko wydaje im się bardzo ważne i w rezultacie zaczynają działać chaotycznie, bez wcześniej ustalonego planu. Właśnie dlatego tak ważne jest posortowanie zadań na te, które muszę „wyjść” najszybciej i na te, które mogą jeszcze chwilę poczekać z realizacją. Dzięki temu nauczysz się lepiej zarządzać swoim czasem, a co więcej, unikniesz spóźnień i wynikających z nich przykrych konsekwencji.
3. Nie popadaj w rutynę
Zastanów się, kiedy ostatni raz wybrałeś inną drogę do domu, zdecydowałeś się na spontaniczne wyjście z przyjaciółmi w środku tygodnia czy spróbowałeś nowej potrawy? Jeśli odpowiedź brzmi: „nie pamiętam”, to znak, że prawdopodobnie rzadko przełamujesz swoją rutynę. Taka powtarzalność nie jest też pozytywnym zjawiskiem w kontekście produktywności. Wykonywanie zleconych obowiązków zawsze w ten sam sposób i o tej samej porze zabija kreatywność oraz obniża chęć do działania. Staraj się więc, aby co jakiś czas zmienić nieco wygląd przestrzeni, w której pracujesz lub zastosować nieco odmienną metodę niż dotychczas. Trzeba też podkreślić, że rutyna to nie to samo, co wykształcenie pewnych wygodnych dla nas i stosowanych na co dzień procesów, które nie szkodzą, a wręcz przeciwnie – pomagają!
4. Pozwalaj sobie na odpoczynek
Produktywność to cecha osób, które są wypoczęte. Odpoczynek nie oznacza jednak leniuchowania – jest on niezbędny do tego, aby nasz organizm się zregenerował, co sprzyja koncentracji i wzmożonemu skupieniu. Nie zapominaj zatem o regularnych przerwach i wyznacz ich rytm. Na przykład:
- Załóż, że na każdą godzinę pracy przypada Ci 5 minut odpoczynku.
- Zaplanuj 15-20 minutowe przerwy po każdym wykonanym zadaniu.
- Pozwalaj sobie odetchnąć od zadań wtedy, kiedy odczuwasz „spadek formy”.
5. Zadbaj o swój poranek
Nie bez powodu mówi się, że dobry początek dnia nastraja nas pozytywnie oraz sprawia, że mniej prokrastynujemy i jesteśmy bardziej produktywni. Poranek powinien być zatem przyjemny i wprawiać w dobry nastrój. Być może to właśnie filiżanka ulubionej herbaty, medytacja, joga, orzeźwiający prysznic czy spacer z pupilem wpłyną dobrze na twoje samopoczucie. Możliwości jest naprawdę wiele, ale istotne jest, abyś wybrał coś maksymalnie spersonalizowanego. Jeśli niezbyt Cię to przekonuje i wciąż zastanawiasz się, w jaki sposób wspomniane czynności mogą wpłynąć na Twoją produktywność, pomyśl o tym, że tzw. ludzie sukcesu również dbają o swoje poranki. Na przykład Anna Wintour rozpoczyna dzień godzinną rozgrywką tenisa, Oprah Winfrey zabiera na spacer psiaki, a Tim Cook trenuje na siłowni.