Gimnazjaliści odwiedzili Technikum przy ZPSB

We wtorek, 5 kwietnia, uczniowie pięciu klas III Gimnazjum nr 5 w Szczecinie spędzili dzień w Technikum Kreatywnym przy Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu.

Uczniowie wzięli udział w różnorodnych interaktywnych warsztatach prowadzonych przez nauczycieli Technikum. Były to m.in. zajęcia na temat zagrożeń w internecie i o tym, jak chronić swoją prywatność w sieci. Zajęcia z psychologiem uzmysłowiły młodym ludziom, czym kierujemy się w postrzeganiu innych i jak oni widzą nas, czyli „Jak Cię widzą – tak Cię zapamiętują”. Ponieważ młodzież gimnazjalną czekają już wkrótce poważne egzaminy, były także warsztaty o najlepszych sposobach uczenia się, m.in. z wykorzystaniem mnemotechnik, czyli sposobów szybszego zapamiętywania liczb, słów, tekstów poprzez uruchomienie wyobraźni i skojarzeń.

To były ciekawe, rozwijające zajęcia. Cieszymy się, że tak liczna grupa gimnazjalistów gościła w naszej siedzibie. Pokazaliśmy im w praktyce idee naszej szkoły, czyli kreatywne, twórcze uczenie kwestii informatycznych i sposoby rozwijania osobowości. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Życzymy im powodzenia na egzaminie. Trzymamy kciuki! – mówi Barbara Głowacz, menadżer Technikum Kreatywnego.

A jak uczniowie myślą o swojej przyszłości?

Rozmawialiśmy także z naszymi gośćmi, przede wszystkim o ich dalszych planach życiowych, decyzjach dotyczących dalszej nauki – pytaliśmy o to zarówno panią nauczycielkę, jak i samych uczniów.

Dorota Chrobrowska_xDorota Chrobrowska – nauczycielka klasy o profilu informatycznym, Gimnazjum nr 5 w Szczecinie

Wielu z moich uczniów ma już bardzo dobrze sprecyzowane plany na przyszłość. Wiedzą, w jakim kierunku chcą się kształcić i wybierają technikum, jako tę szkołę, która pozwoli im szybko zrealizować ich plany. Wielu z nich już zajmuje się programowaniem, tworzą swoje aplikacje. Wiedzą także, że na rynku pracy potrzebni są informatycy po technikum, wiedzą, że po skończeniu takiej szkoły mają już konkretny zawód, i to taki na który jest zapotrzebowanie. Myślą także o podjęciu pracy już po skończeniu szkoły średniej, nie wszyscy są zdecydowani na dalsze studia.

Michał Wojciechowski, Mateusz Zwolak, Sebastian Bieniek – uczniowie III klasy o profilu informatycznym:

Wiemy już, co chcemy dalej robić. Chcemy uczyć się informatyki, programowania. Dlatego planujemy iść do technikum. Uważamy, że liceum to nie dla nas, byłoby to przedłużenie gimnazjum. Dlaczego technikum? Ponieważ chcemy rozwijać naszą pasję, jaką jest programowanie. Na razie czujemy, że to jest wciąż amatorskie, chcemy jak najszybciej nauczyć się robić to profesjonalnie. Bardziej nawet niż samo świadectwo liczy się dla nas to, aby nauczyć się nowych rzeczy, żeby robić coś ambitniejszego.

Sebastian dodaje – konkretnej szkoły nie wybrałem jeszcze, ale w końcu wybiorę ją ze względu na kierunek kształcenia. Będzie to informatyka lub mechatronika. Co będzie dla mnie istotne przy wyborze szkoły? To, by miała w miarę wysoki poziom i dobre zaplecze techniczne.

3W9A8447_x3Konrad Otto, Nina Marchut, Kamila Lipińska – uczniowie III klasy

Wiem już, że będę uczyć się w kierunku geodezji lub logistyki – mówi Nina. – Mam w rodzinie geodetę i zaciekawił mnie ten zawód. Mam już upatrzoną szkołę. Czym kieruję się przy wyborze szkoły? Głównie rekomendacją rodziny i przyjaciół. A najbardziej właściwie rodziców – bo oni wiedzą, co jest dla mnie najlepsze.

Kamila Lipińska_x

Kamila i Konrad – nie wiemy jeszcze, co będziemy robić w dorosłym życiu. Dlatego decydujemy się na liceum. To nam daje szansę na późniejsze podjęcie decyzji, daje nam czas do namysłu. Na co zwracamy uwagę przy decyzji o wyborze szkoły? Najbardziej na program, jakie będą zajęcia, jakie też są zajęcia dodatkowe, jakie kółka zainteresowań. Chcemy też poznać nowych ludzi. Dlatego nie idziemy tam, gdzie nasi koledzy ze szkoły.

Nina Marchut_x

Nina – a ja jednak chciałabym, żeby ktoś z mojej klasy też poszedł ze mną do nowej szkoły. Ale niestety nikt nie chce iść do tej samej szkoły co ja. Więc jednak pójdę tam sama.

Zobacz więcej zdjęć z dnia warsztatów w Technikum