Perspektywy: ZPSB najlepszą uczelnią niepubliczną na Pomorzu Zachodnim

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu – Akademia Nauk Stosowanych zajęła najwyższe miejsce w rankingu uczelni niepublicznych na Pomorzu Zachodnim, a jej absolwenci należą do najlepiej opłacanych specjalistów w kraju. To dane z nowego Rankingu Uczelni Niepublicznych Perspektywy 2024. W tym roku o miejscu decydowały m.in. obecność absolwentów na rynku pracy (ich zatrudnienie i wynagrodzenia) czy efektywność pozyskiwania środków na badania i rozwój przez uczelnie.

Kolejny rok z rzędu ZPSB została uznana najlepszą niepubliczną uczelnią wyższą na Pomorzu Zachodnim w rankingu „Perspektyw”.

Jedną z najważniejszych kategorii rankingu (wartą aż 20% punktów) jest sytuacja absolwentów na rynku pracy. Brane pod uwagę są dwa czynniki: ich zatrudnienie i wynagrodzenie. ZPSB zdobyła w tych kategoriach odpowiednio 71.14 i      69.51 punktów na 100 możliwych, wyprzedzając w tej kategorii lidera rankingu – Akademię Leona Koźmińskiego (69.98 i 67.48).

– To duże wyróżnienie dla uczelni, ale przede wszystkim bardzo dobra informacja dla naszych studentów. Jako uczelnia o praktycznym profilu kształcenia mamy wobec nich pewne zobowiązania. Od lat dostosowujemy nasz programy nauczania do potrzeb rynku pracy, aby nasi absolwenci znaleźli jak najlepsze zatrudnienie. Dobieramy kadry, uczymy nie tylko twardych, ale i miękkich umiejętności. Dobrze, że jest to dostrzegane. – mówi dr Justyna Osuch-Mallett, prof. ZPSB, rektor uczelni.

Pośród ocenianych kategorii znajduje się także efektywność pozyskiwania środków finansowych na badania, które przekładają się na współpracę uczelni z biznesem.

– Nie możemy nie dostrzegać rozwoju sztucznej inteligencji. Tego dotyczy jeden z naszych ostatnich projektów, na który pozyskaliśmy grant. Badamy, jak człowiek komunikuje się z maszyną i jak tę komunikację można przełożyć na korzyści – zarówno społeczne, jak i ekonomiczne. Tej wiedzy potrzebują dziś biznes i edukacją – mówi dr nauk technicznych, Dorota Dżega-Pietruszkiewicz, prof. ZPSB, prorektor ds. rozwoju uczelni.

W ogólnym rankingu uczelni niepublicznych „Perspektyw” Zachodniopomorska Szkoła Biznesu – Akademia Nauk Stosowanych uplasowała się na 36. miejscu w skali kraju. Zestawienie, prowadzone nieprzerwanie od 2007 roku.