Wystawa o historii polskiej informatyki już od poniedziałku w ZPSB

Mobilna wystawa o historii polskiej informatyki od maja do grudnia 2018 roku, przez cały rok podróżuje po Polsce. Będzie obecna na najważniejszych wydarzeniach związanych z Obchodami 70-lecia polskiej informatyki.

Od 8 października 2018 r. przez prawie 2 tygodnie wystawa gościć będzie w budynku Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Dzięki umieszczeniu jej w głównym korytarzu na parterze, dostępna będzie dla studentów ZPSB, uczniów Technikum Kreatywnego, pracowników oraz gości.

W czwartek 23 grudnia 1948 roku podczas spotkania grupy matematyków i inżynierów podjęto decyzję o powołaniu zespołu, którego zadaniem było zbudowanie w naszym kraju maszyny matematycznej – prekursora dzisiejszych komputerów. Obchodzimy obecnie siedemdziesiątą rocznicę tego wydarzenia, traktowanego jako początek powstania polskiej informatyki (choć nazwa „informatyka” zaczęła być oficjalnie używana dopiero od 1968 roku). Przez ostatnie 70 lat informatyka stała się jednym z głównych instrumentów przemian gospodarczych i społecznych. Jubileusz jest niepowtarzalną okazją nie tylko do prezentacji dokonań historycznych, ale także przedstawienia obecnych osiągnięć oraz wskazania najważniejszych kierunków rozwojowych. Obchody organizowane przez instytucje i stowarzyszenia związane z branżą informatyczną odbywają się pod patronatem najwyższych władz państwowych, a ich koordynacji podjęło się Polskie Towarzystwo Informatyczne. Program obejmuje konferencje, seminaria, hackathony, debaty publiczne i ogólnopolskie konkursy dla młodzieży. Jednym z wydarzeń towarzyszącym tym obchodom jest właśnie ta wystawa, prezentowana w miejscach ważnych dla rozwoju naszej branży, do obejrzenia której serdecznie Państwa zapraszam.

Marek Hołyński
Przewodniczący Komitetu organizacyjno-programowego
Jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki