Zajęcia IT – Mosty zwodzone w Dziwnowie na Raspberry Pi

Studenci Informatyki pracują nie tylko z komputerem – na zajęciach „środowisko Raspberry Pi” prowadzonych przez p. Pawła Włocha, ćwiczą także z modelami napędzanymi przez sterownik Raspberry Pi. Modele mostu zwodzonego w Dziwnowie, wykonane autorsko przez naszego wykładowcę (Zrobsobiecos.pl), pozwalają nie tylko ćwiczyć programowanie, ale też uświadamiać sobie, jak faktycznie funkcjonuje wiele urządzeń czy instalacji, które znamy z codziennego życia oraz też z naszego regionu.

Cel projektu z zajęciach– uruchomić most zwodzony w Dziwnowie, tzn. wykonać podłączenia sprzętowe elementów zewnętrznych do sterownika, którym jest Raspberry Pi, oraz napisać program w języku Python, którym sterować będziemy mechanizm podnoszenia i opuszczania mostu zwodzonego, oraz sterować będziemy sygnalizacją świetlną dla jednostek pływających. Zasada działania jest prosta, tzn.:

  • gdy most jest opuszczony, lub w trakcie podnoszenia/opuszczania, jednostki pływające widzą światło czerwone,
  • gdy most jest uniesiony, jednostki pływające widzą światło zielone.

Zadanie nie było wcale takie proste – to nie jest włączenie przycisku, który uruchomi podnoszenie mostu, tutaj potrzebne jest stworzenie kodu. Studenci musieli samodzielnie napisać kilkanaście linijek kodu, gdzie każda linijka odpowiada za inne położenie naszego mostu. Całość musi tak pasować, aby model mostu płynnie podnosił się i opadał w zależności jakie światło diody się zapala.

Zobaczcie, jak studenci radzili sobie z zadaniem. Na filmiku jest pierwsza drużyna, która uruchomiła swój most. 🙂