Branża IT w Szczecinie – kto znajdzie zatrudnienie?

Siedząca na krześle studentka Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie

Nie mijają się z prawdą ci, którzy twierdzą, że IT to jedna z najbardziej przyszłościowych branż. Według badań, w ciągu kilku najbliższych lat nie grozi jej „przesycenie” specjalistami. Wręcz przeciwnie – międzynarodowe oraz lokalne przedsiębiorstwa informatyczne, których w Szczecinie nie brakuje, stale poszukują osób do swoich oddziałów.

Garść informacji o IT w Polsce w 2020 roku

Nie ulega wątpliwości, że od początku roku wiele sektorów biznesowych przechodzi spore zmiany. Powodem tych przeobrażeń jest m.in. sytuacja epidemiologiczna, która wymusiła przeformułowanie dobrze znanych modeli pracy oraz funkcjonowania firm. Najnowsze raporty pokazują jednak, że branża informatyczna to wciąż pewny sektor, który nie boryka się z poważnymi problemami i jeszcze przez kilka najbliższych lat nie będzie groził mu kadrowy nadmiar.

Z jednego z raportów przygotowanych przez Hays Poland wynika, że procesy rekrutacyjne w 2020 roku będą dotyczyć głównie branży IT. Pod tym względem sektor ten uplasował się wyżej niż m.in. sprzedaż, produkcja czy obsługa klienta.

To jednak nie koniec optymistycznych prognoz. Jeszcze w styczniu tego roku branżowa platforma rekrutacyjna (it-leaders.com.pl) opublikowała listę nowych dziedzin, które wygenerują jeszcze większe zapotrzebowanie na specjalistów IT. Osoby szukające nowych ścieżek rozwoju lub po prostu chcące zacząć swoją przygodę z szeroko pojętym programowaniem, mogą pochylić się, chociażby, nad cyberbezpieczeństwem, będącym odpowiedzią na coraz śmielsze działania oszustów i hakerów internetowych w sieci.

It-leaders.com.pl w obrębie cyberbezpieczeństwa wymienia kilka profesji. Wśród nich znajdują się: inżynier bezpieczeństwa, security software developer, architekt bezpieczeństwa IT.

Na przygotowanej przez wspomniany portal liście nie zabrakło również miejsca dla dziedzin takich jak machine learning czy data science.

Perspektywy rozwoju w Szczecinie

Wiele osób wybierających studia informatyczne w Szczecinie, decyduje się na ten krok nie tylko ze względu na wysoki poziom nauczania, ale również świetne perspektywy zawodowe oraz możliwość podjęcia pracy w międzynarodowych przedsiębiorstwach. W stolicy województwa funkcjonuje sporo oddziałów firm, które są rozpoznawalne niemalże na całym świecie. Pasjonaci technologii informacyjnej będą z pewnością zainteresowani ofertą rekrutacyjną:

  • Lidera w dziedzinie gier społecznościowych Huuuge Games.
  • Producenta oprogramowania (np. dla sektora leasingowego) Asseco Data System S.A.
  • Wykorzystującego nowe technologie do opracowywania rozwiązań umożliwiających funkcjonowanie osobom niedosłyszącym DGS Business Services.
  • Specjalizującego się w międzynarodowych projektach internetowych Red Sky.
  • Trudniącego się m.in. hostingiem serwisów WWW oraz rejestracją domen internetowych home.pl S.A.
  • Lidera turystycznego rynku online lastminute.com group.

Warto również podkreślić, że w branży IT coraz większe znaczenie mają tzw. kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność czy umiejętność dzielenia się wiedzą, które pozwalają zespołom na efektywną współpracę. Nie bez znaczenia zostaje również znajomość języków obcych umożliwiająca porozumiewanie się z pracownikami zagranicznych oddziałów przedsiębiorstwa. Według „Badania społeczności IT 2020”, przygotowanego przez Bulldogjob, język angielski to podstawa funkcjonowania w obszarze technologii informacyjnych – z raportu wynika, że opanowało go 99,5% specjalistów IT. Z kolei na drugim miejscu uplasował się język niemiecki – 16%, a tuż za nim znalazł się język rosyjski – 7,2%.

Praca w IT w Szczecinie

Przegląd ofert pracy z branży IT pokazuje, że zatrudnienie w Szczecinie znajdą zarówno osoby po studiach informatycznych stawiające w tym sektorze pierwsze kroki, jak i specjaliści mogący pochwalić się już kilku- lub kilkunastoletnim doświadczeniem. Co więcej, dzięki różnorodności ofert pasjonaci technologii informacyjnych mogą wybierać spośród wielu różnie sprofilowanych ogłoszeń i aplikować do firm, które zapewnią im najlepsze możliwości rozwoju.

W Szczecinie nie brakuje ogłoszeń dla frontend developerów. Potencjalni kandydaci powinni wyróżniać się m.in. znajomością JavaScript, CSS, GIT oraz HTML. Inne umiejętności, takie jak praca z konsolą Linux czy pisanie aplikacji klienckich są ściśle uzależnione od specyfiki przedsiębiorstwa oraz profilu działalności.
Pracę w Szczecinie z powodzeniem znajdą również osoby wiążące swoją przyszłość z tzw. backendem. W tej gałęzi znaleźć można np. oferty dla specjalistów ds. machine learning (m.in. ze znajomością Pythona oraz C++) oraz początkujących testerów oprogramowania.
Na zatrudnienie mogą liczyć też programiści fullstack (profesja łącząca wiedzę zarówno z zakresu frontendu, jak i backendu), administratorzy IT (zajmujący się m.in. opieką nad systemami danych), programiści systemów wbudowanych (trudniący się np. tworzeniem specjalistycznych systemów) czy specjaliści ds. bezpieczeństwa danych (do ich obowiązków należy, chociażby, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie ochrony danych).