Czy opłaca się iść na studia inżynierskie?

Uczniowie szkół średnich oraz pozostałe osoby zainteresowane dalszą nauką powinni rozpocząć poszukiwania idealnego kierunku studiów dla siebie jak najszybciej. Wybór ten jednak nie jest łatwy. Poza samą tematyką wybranego kierunku należy zastanowić się także nad tym, czy wybrać studia licencjackie, czy może inżynierskie. Jakie zalety niesie za sobą uzyskanie tytułu inżyniera i kiedy opłaca się wybrać studia, których ukończenie zapewnia ten stopień naukowy? W jakich branżach wiedza inżynierska jest najbardziej pożądana, a w jakich niekoniecznie? Sprawdź i wybierz studia dla siebie z głową!

Kierunki techniczne wymagają specjalistycznej wiedzy

Kierunki techniczne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Dziedziny, takie jak informatyka czy robotyka, gwarantują szybkie znalezienie dobrze i to nawet jeszcze przed ukończeniem uczelni wyższej. Wszystko dlatego, że obecnie na rynku pracy jest naprawdę duże zapotrzebowanie na dobrze wykształconych i posiadających konkretne umiejętności inżynierów, na przykład z zakresu informatyki. Spowodowane jest to ciągłym unowocześnianiem wielu dziedzin oraz wprowadzaniem innowacyjnych programów i systemów w firmach o różnym profilu. Z tego powodu specjalista IT obecnie jest potrzebny w praktycznie każdym zakładzie pracy. 

Aby dobrze wykonywać zawody techniczne, warto posiadać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także specjalistyczne umiejętności i zdolności. Dlatego przy tego typu kierunkach warto wybrać studia inżynierskie. Przekazywana jest na nich profesjonalna wiedza, która jest bardzo przydatna w praktyce. Na studiach inżynierskich wiele zajęć prowadzonych jest w taki sposób, aby studenci mogli mierzyć się z realnymi problemami i zadaniami oraz mieli okazję obserwować konkretne efekty swoich działań. Dzięki temu nauka podnosi nie tylko poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale pomaga także rozwijać umiejętności techniczne. Odgrywają bardzo ważną rolę w przyszłej pracy w branży IT czy na stanowisku inżyniera budownictwa.

Nie każdy kierunek wymaga umiejętności inżynierskich

Studia inżynierskie doskonale sprawdzają się w przypadku kierunków ścisłych, takich jak informatyka, elektrotechnika, automatyka i robotyka czy budownictwo. Jednak nie zawsze konieczne jest szukanie na siłę kierunku inżynierskiego, ponieważ nie w każdym przypadku taka wiedza jest wymagana. Czasami nawet trudno przekazać wiedzę typowo techniczną, szczególnie w przypadku kierunków humanistycznych oraz takich, w których najważniejszą rolę odgrywają kompetencje miękkie, a nie twarde umiejętności. 

Jeśli chcesz studiować zarządzanie, psychologię, pedagogikę czy ekonomię, to nie warto szukać uczelni, które oferują kierunki inżynierskie z tego zakresu. W takich przypadkach o wiele bardziej sprawdzą się studia pierwszego stopnia, po których ukończeniu uzyskasz tytuł licencjata. Zajęcia praktyczne na takich kierunkach również odgrywają bardzo ważną rolę, jednak nie mają one zazwyczaj formy ćwiczeń laboratoryjnych i nie wymagają wykorzystywania specjalistycznego sprzętu. Uczą jedynie, jak wykorzystywać zdobytą wiedzy teoretyczną w praktyce. 

Postaw na naukę pod okiem praktyków

Uzyskanie tytułu inżyniera informatyki po siedmiu semestrach nauki znacznie podnosi kompetencje przyszłego pracownika i sprawia, że jest on zdecydowanie bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Jednakże, aby taki dyplom był naprawdę cenny, konieczne jest ukończenie tego kierunku na renomowanej uczelni. Studia inżynierskie na ZPSB to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na zdobyciu praktycznej wiedzy, która przyda Ci się w codziennej pracy zawodowej oraz uzyskania dyplomu, który przyciągnie uwagę pracodawców. Dzięki temu, że większość wykładowców w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu to nie tylko świetni pedagodzy, ale także praktycy z doświadczeniem, zyskasz u nas naprawdę fachową wiedzę, z której będziesz korzystać na co dzień.

Decydując się na podjęcie studiów inżynierskich, wybierz dobrze dopracowaną ofertę edukacyjną. Postaw na wyspecjalizowaną kadrę z doświadczeniem nie tylko teoretycznym, ale także praktycznym. Dzięki temu uda Ci się już na samym początku kariery zawodowej wypaść naprawdę konkurencyjnie na tle innych kandydatów.