Game desing – ciekawa specjalność z przyszłością

Wybór idealnych studiów to naprawdę duże wyzwanie. Nowoczesne kierunki wzbudzają zainteresowanie, ale szeroki wybór często, zamiast ułatwiać podjęcie decyzji, to wszystko jeszcze bardziej komplikuje. Powstawanie nowych specjalności na uczelniach ma jednak wiele zalet. Umożliwia między innymi łączenie ciekawego hobby i pasji z przyszłością zawodową. Jedną z takich specjalności jest bez wątpienia game design, czyli projektowanie gier. Czy to kierunek z przyszłością, na który warto się wybrać? I jeśli tak, to kto się na nim doskonale odnajdzie?

Projektowanie gier – specjalność dla kreatywnych

Oferty uczelni wyższych stale są rozwijane i dopasowywane do zainteresowań przyszłych studentów oraz przede wszystkim zmieniających się potrzeb rynku pracy. Nowoczesne technologie sprawiają, że rozwijają się nieznane dotąd, ciekawe branże oraz pojawiają się nowe zawody, o których jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nikt nawet nie myślał. Wśród stosunkowo świeżych kierunków studiów, które są właśnie odpowiedzią na zmieniający się rynek pracy, są wszystkie kierunki i specjalności informatyczne, w tym między innymi game design. To bardzo ciekawe i nowoczesne studia dla ludzi kreatywnych, którzy są zainteresowani tematyką gier. 

Specjalność game design jest bardzo sprecyzowana i nastawiona przede wszystkim na projektowanie gier wideo. Mimo bardzo konkretnej tematyki zajęć kierunek ten jest bardzo przyszłościowy. Rozwija umiejętności graficzne i zmysł estetyczny oraz kreatywność. To także szereg zajęć technicznych, na których studenci uczą się programować swoje projekty w taki sposób, aby prezentowały się odpowiednio wizualnie i miały pożądane funkcje. Rynek gier w Polsce i na całym świecie stale się rozwija, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny rośnie. Dlatego dobrzy projektanci gier z odpowiednimi umiejętnościami i wykształceniem są obecnie poszukiwani zarówno przez firmy krajowe, jak i zagraniczne. 

Połączenie poczucia estetyki i umiejętności technicznych

Specjalność game design to bardzo ciekawy kierunek edukacji wyższej, który idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które mogą pochwalić się wysoko rozwiniętym poczuciem estetyki. W projektowaniu gier bardzo istotną rolę odgrywa umiejętność sprawnego komponowania elementów otoczenia oraz tworzenia niebanalnych wizualnie projektów. W tej dziedzinie korzysta się w bardzo dużym stopniu z profesjonalnych programów graficznych, czego oczywiście studenci uczeni są podczas zajęć. Warto jednak mieć na uwadze tę kwestię, decydując się na ten kierunek. Wyczucie przestrzeni oraz poczucie estetyki to bardzo ważne cechy studenta specjalności game design na kierunku informatyka

Poza zdolnościami w zakresie grafiki, na projektowaniu gier liczą się także umiejętności techniczne. Projektowanie gier opiera się w dużym stopniu na kodowaniu. Poszczególne sekwencje kodu odpowiadają za wygląd gry oraz jej funkcjonalności. Dlatego też, aby projekt mógł zostać wykorzystany, konieczne jest pozyskanie również umiejętności typowo technicznych. Sprawia to, że absolwenci specjalności game design na kierunku informatyka mają bardzo szeroką i kompleksową wiedzę, która pozwala im na tworzenie ciekawych gier, które są dopracowane pod każdym kątem – zarówno estetycznym, jak i technicznym. Dzięki temu, że na ZPSB wykładowcy to nie tylko teoretycy, ale przede wszystkim praktycy z doświadczeniem, zdobyta wiedza jest bardzo przystępna i przydatna w pracy zawodowej.