Nauka zdalna – co zrobić, aby była efektywna?

W ostatnim czasie nauka zdalna stała się codziennością wielu osób. Należą do nich również studenci, którzy w krótkim czasie musieli przyzwyczaić się nowego trybu kształcenia i stawić czoła wyzwaniom związanym z odmienną organizacją zajęć. Co więc zrobić, aby kształcenie online było tak samo efektywne jak jego klasyczny odpowiednik i które nawyki warto wdrożyć?

Zaplanuj dzień

Choć rada może wydawać się banalna, to właśnie dobrze przemyślany harmonogram dnia wpływa na naszą efektywność i rezultaty nauki. Co więc warto zrobić w pierwszej kolejności? Zapoznać się z planem zajęć online na uczelni i jeśli został on nieco zmodyfikowany, dostosować do niego resztę obowiązków tak, aby nie spóźnić się na zajęcia i nie dołączać do nich w ostatniej chwili.

Przygotuj się do zajęć

Nauka zdalna nie powinna być pretekstem do wylegiwania się w łóżku do ostatniej chwili i braków w notatkach. Potraktuj zajęcia online jak klasyczny wykład lub ćwiczenia, do których należy się przygotować, znaleźć odpowiednie miejsce i… wykonywać notatki. Ten nawyk zdecydowanie ułatwi nie tylko przyswajanie materiału, ale również powtórki do zbliżających się testów i kolokwiów.

Pozbądź się rozpraszaczy

Zastanów się, co sprawia, że mimowolnie odrywasz się od nauki. Może będą to przedmioty, które zbyt mocno przykuwają twoją uwagę? A może telefon, na którym wciąż wyświetlają się nowe powiadomienia? Jeśli znajdziesz w swoim otoczeniu taką rzecz, połóż ją daleko od siebie – najlepiej w miejscu znajdującym się poza zasięgiem twojego wzroku. W ten sposób będziesz mógł jeszcze lepiej skupić się na pochłanianiu wiedzy!

Znajdź przestrzeń do nauki

Niezależnie od tego, czy chcesz przygotować sobie miejsce do wysłuchania wykładu online, czy organizujesz przestrzeń do samodzielnych powtórek, powinieneś pamiętać o kilku ważnych elementach. Warto zadbać o to, aby wybrana lokalizacja była komfortowa i cicha oraz kojarzyła się z nauką (właśnie dlatego nie powinna być to sypialnia, którą nasz organizm rozpoznaje najczęściej jako miejsce do relaksu i odpoczynku). Nie można zapominać też o odpowiednim oświetleniu – należy o nie zadbać zwłaszcza w późnych godzinach wieczornych.

Nie narzekaj!

Zdalna nauka to nowość nie tylko dla studentów, ale bardzo często również wykładowców i prowadzących ćwiczenia. Zamiast narzekać i tracić motywację ze względu na reorganizację nauki, poszukaj plusów – ucząc się z domu, możesz zaoszczędzić czas, który zwykle poświęcasz na dojazdy na uczelnię i stworzyć sobie idealną przestrzeń do nauki. Co więcej, nauczysz się korzystać z nowych narzędzi oraz komunikatorów, których znajomość może przydać ci się również w przyszłości.