Biznes nie opiera się tylko na analizie rynków, danych finansowych i prognozach zmian, jakie będą zachodzić w branży. Aby prowadzić dobrze funkcjonującą firmę, niezbędna jest kadra kierownicza, która posiada nie tylko fachową wiedzę z konkretnego zakresu, ale także umiejętności miękkie. Kontakt z podwładnymi, umiejętność delegowania zadań i motywowania pracowników do działania – są to naprawdę istotne aspekty, o które każdy menedżer musi zadbać, aby poprowadzić swój zespół do sukcesu. Z tego względu psychologia biznesu staje się coraz popularniejszym kierunkiem. Dla kogo jest to specjalność i czego można się na niej nauczyć?
Nie tylko liczby i umiejętności miękkie są ważne
Praca z ludźmi wymaga odpowiedniego podejścia i umiejętności. Jest to doskonale znany fakt, o którym wiedzą przedsiębiorcy w Polsce. W pracy menedżera czy lidera działu, umiejętności miękkie odgrywają bardzo istotną rolę. Nie wystarczy doskonale znać się na danej dziedzinie, aby delegować polecenia podwładnym. Bardzo ważne jest utrzymywanie dobrego kontaktu między członkami zespołu, a przełożonymi oraz umiejętność przekazywania zadań w sposób zrozumiały dla pracowników. Istotną rolę w sukcesie zespołu odgrywa również skuteczne motywowanie podwładnych do działania, co również leży w zakresie obowiązków kierownika czy lidera.
Umiejętności miękkie warto rozwijać już na studiach. Psychologia w biznesie jest bardzo istotna i coraz więcej specjalistów zdaje sobie z tego sprawę, dążąc do rozwijania nie tylko swoich umiejętności analitycznych, ale także komunikacyjnych i motywacyjnych. Dobra atmosfera w zespole podnosi morale grupy i sprawia, że pracownicy chętniej chodzą do pracy i wykonują swoje zadania. Lepsze zaangażowanie przekłada się zazwyczaj na zdecydowanie lepsze wyniki grupy. To z kolei podnosi satysfakcję pracowników oraz przyczynia się do lepszych wyników firmy. Dlatego naprawdę dobry menedżer to taki, który nie tylko doskonale zna się na swojej pracy, ale też potrafi przekazać swoją wiedzę oraz polecenia innym.
Psychologia biznesu to specjalność, która pozwoli Ci rozwinąć umiejętności miękkie w tym zakresie. Jest to kierunek, który obecnie cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ to studia, które jednocześnie rozwijają umiejętności analityczne, obliczeniowe oraz zarządcze i organizacyjne, ale nie tylko. Na tej specjalności podszkolisz także swoje umiejętności miękkie w zakresie komunikacji oraz nawiązywania trwałych relacji z podwładnymi i partnerami biznesowymi.
Kontakty z ludźmi to podstawa udanego biznesu
Od zawsze relacje międzyludzkie były niezwykle istotne w każdym biznesie. Dotyczy to naprawdę wielu płaszczyzn. Istotne są dobre kontakty z podwładnymi, ale nie tylko. Będąc kierownikiem lub managerem działu, bardzo ważne jest utrzymywanie dobrych relacji z liderami innych zespołów oraz umiejętność prowadzenia rozmów biznesowych z potencjalnymi klientami czy partnerami. Umiejętności miękkie przydają się praktycznie na każdym kroku, dlatego warto nad nimi pracować od podstaw, już na etapie studiów, aby później nie mieć w tym zakresie żadnych problemów.
Na specjalności psychologia biznesu rozwiniesz umiejętności z zakresu decyzji kadrowych oraz kultury organizacji. Na tej specjalności dowiesz się także, jak radzić sobie z konfliktami w zespole i jak skutecznie oraz przede wszystkim sprawiedliwie je rozwiązywać, aby nikt nie czuł się w żaden sposób pokrzywdzony. Ta wyjątkowa specjalność, która jest odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych firm poszukujących wykwalifikowanej kadry zarządczej, nie skupia się jednak tylko na relacji kierownik-podwładny. Na studiach pierwszego lub drugiego stopnia na specjalizacji psychologia biznesu nauczysz się także, jak rozwijać relacje z partnerami i potencjalnymi klientami.
Już Philip Kotler, guru marketingu, dostrzegł, jak istotną rolę w procesie przedstawiania oferty oraz sprzedaży produktów bądź usług odgrywa psychologia. Dlatego też ta kwestia na tej specjalność nie mogła zostać pominięta. Studenci psychologii biznesu będą uczyć się także tego, jakie mechanizmy rządzą rynkiem i jakie metody wykorzystywać, aby dotrzeć do wybranego segmentu odbiorców czy nawiązać trwałe i wartościowe relacje biznesowe z kontrahentami oraz innymi partnerami.
Studiuj psychologię biznesu i ucz się od najlepszych
Wybór kierunku studiów to jedno, ale bardzo ważną rolę odgrywa tutaj także wybór konkretnej uczelni. Psychologia biznesu to specjalność, którą coraz częściej można spotkać na polskich uczelniach niepublicznych. Kierunek ten cieszy się rosnącą popularnością wśród studentów, a jego absolwenci są poszukiwani na rynku pracy przez firmy z różnych branż. Psychologię biznesu studiować można między innymi na Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu. Bardzo ciekawą ofertę naukową w tym zakresie ma również Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie.
Wybierając idealną dla siebie uczelnię, warto zwrócić uwagę na jej lokalizację oraz renomę i opinię dotychczasowych studentów. Wybór uczelni, która gwarantuje zajęcia z praktykami, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, to gwarancja zdobycia naprawdę wyjątkowych i pożądanych przez pracodawców umiejętności. Warto także zdecydować się na studia na uczelni niepublicznej, która umożliwia wygodne łączenie nauki z pracą zawodową.