Wolontariat – jak zacząć bezinteresownie pomagać?

wolontariat

Dobrowolna pomoc. Tak w dwóch słowach można zdefiniować wolontariat, w który angażuje się coraz więcej osób. Choć wolontariusze nie czerpią z tej działalności korzyści materialnych, nadal są zmotywowani do pracy społecznej, która czyni ich bogatszymi o nowe doświadczenia i umiejętności. Jeśli Ty również chcesz dołączyć do ich grona i zrobić coś dobrego dla świata, przeczytaj nasz artykuł.

Jak rozpocząć wolontariat?

Choć mówi się, że początki bywają zazwyczaj trudne, w przypadku wolontariatu kluczem do sukcesu są najczęściej dobre chęci i trochę wolnego czasu. Co więcej, wolontariuszem może zostać każdy – niezależnie od tego, czy jeszcze się uczy, studiuje ekonomię czy zarządzanie, pracuje lub jest na emeryturze. Jedynym ograniczeniem w niektórych przypadkach może być wiek – zgodnie z prawem w pewne formy mogą być zaangażowane tylko osoby pełnoletnie.

Pomocne w dołączeniu do grona osób niosących bezinteresowną pomoc będą:

  • Research internetowy – w sieci można znaleźć mnóstwo ogłoszeń organizacji, które potrzebują rąk do pracy.
  • Osobista wizyta w wybranej placówce – umożliwia zdobycie konkretnych informacji, bezpośrednio od koordynatorów wolontariatu.
  • Kontakt z innymi wolontariuszami – na portalach społecznościowych istnieje sporo grup zrzeszających osoby „po fachu”. Warto dołączyć do jednej z nich i uzupełnić wiedzę.

Wybór placówki będzie prawdopodobnie wiązał się z podpisaniem stosownej umowy, chroniącej zarówno jedną, jak i drugą stronę. Pamiętaj, aby dokładnie ją przeczytać i nie bać się pytać o szczegóły, które nie są zrozumiałe. Jako wolontariusz masz prawo do: informacji o potencjalnym ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa, higienicznych i bezpiecznych warunków pracy, opieki zdrowotnej, jasnego zakresu obowiązków czy pokrycia kosztów ewentualnych „podróży służbowych”.

W jakich miejscach możesz pełnić wolontariat?

W całej Polsce istnieją setki miejsc, w których możesz spełniać się w roli wolontariusza. Wśród instytucji, które nawiązują współpracę z osobami chętnymi do pomocy można wyróżnić m.in.:

  • organizacje pozarządowe (są to np. stowarzyszenia i fundacje),
  • kluby sportowe,
  • domy dziecka,
  • hospicja,
  • schroniska dla zwierząt,
  • instytucje publiczne,
  • jednostki lecznicze,
  • organizacje kościelne.

Co więcej, coraz większym zainteresowaniem cieszy się również e-wolontariat. Zaangażowane w niego osoby zajmują się m.in. administrowaniem stron internetowych, obsługą mediów społecznościowych czy opracowywaniem akcji promujących daną jednostkę.

Które jednostki oferują wolontariat w Szczecinie?

Wiele możliwości czeka na przyszłych wolontariuszy także w Szczecinie. W mieście można zaangażować się zarówno w działania stałe, jak i akcyjne, dzięki czemu każdy powinien znaleźć dla siebie odpowiednią formę i rodzaj działań. Na wolontariackiej mapie stolicy Pomorza Zachodniego zaznaczyć można m.in. miejsca takie jak:

Jak więc widać, opcji jest niemało, a to tylko przysłowiowa kropla w morzu miejsc i organizacji, które oferują współpracę. Co więcej, tego rodzaju działania można podejmować też poza granicami kraju (zajmuje się nimi, chociażby, AIESEC), a wyjazd stanowi często doskonałą okazję do zdobycia nowych umiejętności językowych. Nie warto również zapominać o tym, że wolontariat to cenny wpis w CV, będący dla potencjalnego pracodawcy sygnałem, że kandydat jest otwarty na nowe doświadczenia i nie ma problemu z komunikacją czy pracą w zespole.