20 lat studiów angielskojęzycznych w ZPSB

To już 20 lat,
od kiedy ruszyły w ZPSB studia w języku angielskim

Studia angielskojęzyczne w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu obchodzą w tym roku swoje 20-lecie. Do dzisiaj, różne programy studiów w jęz. angielskim, ukończyło tu ponad 500 osób z ponad 30 krajów świata.

Nasza uczelnia była jedną z pierwszych szkół wyższych w Polsce, która stworzyła ofertę studiów dla obcokrajowców. Zaczynaliśmy w roku 2000 od tzw. Studium Biznesu Międzynarodowego. Dziś naszych absolwentów międzynarodowych liczymy w setkach. Mamy już swoich alumnów w Azji, Afryce, w Amerykach Północnej i Południowej, no i oczywiście w Europie. Kilkoro z nich poczuło się u nas tak dobrze, że po studiach zdecydowali się zamieszkać w Polsce − opowiada prof. Aneta Zelek, Rektor ZPSB, ówcześnie jako Dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu, odpowiedzialna za Studium Biznesu Międzynarodowego.

Pierwsze studia po angielsku ruszały z myślą głównie o studentach Erasmusa. Rok później powstała już osobna specjalność, prowadzona w całości po angielsku, gdzie studiowali głównie Polacy i dodatkowo studenci Erasmusa. Były to prestiżowe studia dla osób naprawdę ambitnych. Od 2006 roku Uczelnia rozpoczęła rekrutację studentów z zagranicy, głównie z krajów azjatyckich, Indii, Bangladeszu, Nepalu. Wówczas co roku ściągało tu kilkudziesięciu nowych słuchaczy zagranicznych. W kolejnych latach, kontakty rekrutacyjne poszerzały się, również na inne kontynenty. Pierwszym koordynatorem rekrutacyjnym studentów zagranicznych został absolwent pierwszej edycji tych studiów.

Dzisiaj nasz Departament International Business Sudies zaprasza obcokrajowców i rodaków na studia z zakresu biznesu globalnego na I i II stopniu. Ta oferta cieszy się wielkim zainteresowaniem, i choć nie są to tanie studia, co roku gościmy w naszych murach kolejnych obcokrajowców − mówi prof. Zelek. − W ten sposób budujemy naszą międzynarodową reputację i międzynarodową społeczność alumnów ZPSB. Już wkrótce planujemy uruchomić angielskojęzyczne studia inżynierskie z zakresu Computer Science, czyli Informatyki − podsumowuje prof. Zelek.

Międzynarodowe studia International Business Studies (IBS) obecnie funkcjonują w ZPSB jako studia dzienne. Cały program jest w języku angielskim. Taka propozycja przyciąga zainteresowanie zarówno obcokrajowców, jak i Polaków, którzy myślą o karierze w międzynarodowym biznesie oraz chcą doskonalić język angielski w międzynarodowym środowisku. Studiujący przyjeżdżają tu z najróżniejszych krajów i prawie wszystkich kontynentów – np. z Danii, Francji, Namibii, Włoch, Nigerii, Iraku, Turcji, Niemiec, Ukrainy, Egiptu, Norwegii, Rosji, a nawet z Indii, Pakistanu czy Kanady.

Nasi studenci IBS to wspaniali, niezwykle różni ludzie. Często pobyt na naszej Uczelni to ich pierwszy kontakt z Polską, a nawet z Europą. Pomagamy im od samego początku, w załatwianiu wiz, znalezieniu mieszkania i zaklimatyzowaniu się w mieście. Studenci integrują się całkiem dobrze, często razem spędzają wolny czas. My staramy się uczyć ich Polski, pokazujemy nasze zwyczaje, wspólnie na Uczelni obchodzimy Święta, ubieramy choinkę czy objadamy się pączkami w Tłusty Czwartek. Przy innych okazjach to nasi studenci dzielą się zwyczajami swoich krajów, organizując np. obchody swoich świąt narodowych, jak Diwali, hinduistyczne święto światła z pokazami tańca – opowiada Joanna Latuszek, Prodziekan ds. studentów międzynarodowych w ZPSB.

Galeria zdjęć

Kontakt dla Mediów

Do pobrania: