W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznych zmian i niespodziewanych czynników wpływających na globalną gospodarkę, a także otocznie społeczno-polityczne. W zmieniającym się świecie niezbędna jest elastyczność, a także wnikliwa analiza sytuacji, by starać się jak najlepiej przygotować na niepewną przyszłość. Jak w jej kontekście wygląda rola przyszłych inżynierów?
Różne oblicza gospodarki przyszłości
Przyszli inżynierowie niejednokrotnie decydując się na studia w tym zawodzie, bazują nie tylko na swoich zainteresowaniach, ale i analizie rynku pracy i zapotrzebowania na specjalistów z danego obszaru. Warto pójść o krok dalej i rozważyć tę profesję w jeszcze szerszym i dalszym kontekście, szukając przyszłościowej specjalizacji. Infuture.institute w swoim raporcie „Kompetencje inżyniera przyszłości” zdefiniował ważne obszary gospodarek przyszłości. Znalazły się wśród nich m.in. poniższe aspekty.
- Gospodarka AI – jest warunkowana przez zmiany technologiczne oraz coraz bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencję. W jej obliczu społeczeństwo staje się hybrydowe, funkcjonując równocześnie w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Nowe technologie definiują m.in. takie obszary jak edukacja, opieka zdrowotna, międzynarodowe stosunki, a także modele biznesowe i przemysł.
- Ekonomia zrównoważonej energii – w tym obszarze gospodarki przyszłości na pierwszy plan wysuwają się systemy energetyczne bazujące na odnawialnych źródłach energii, wypierając te tradycyjne i niejednokrotnie szkodliwe dla środowiska. Ważnym aspektem są tu innowacje dot. magazynowania i konwersji energii oraz dążenie do neutralności emisyjnej.
Inżynier dzisiaj i jutro
W kontekście dynamicznie zmieniającej się gospodarki, nowych technologii i wyzwań klimatycznych już nie sposób wyobrazić sobie, by inżynierowie mogli przez całe życie wykonywać te same zadania. Zaczynając studia, dobrze więc z jednej strony postawić na specjalistyczną, techniczną wiedzę z podjętego obszaru (np. Inżynieria rozwiązań chmurowych czy Inżynieria systemów informatycznych), z drugiej zaś mieć na uwadze również szersze spojrzenie. Zmieniające się potrzeby społeczeństw wymuszają ciągłą aktualizację wiedzy, nie tylko technicznej, ale także kontekstowej. W myśl kultury uczenia się przez całe życie posiadane kompetencje można poszerzać nie tylko o nowe specjalizacje (np. studia podyplomowe AI i analityka w biznesie), ale i umiejętności z innych dziedzin.
Przyszłość inżynierskiej profesji zależy od umiejętności tworzenia rozwiązań, które będą odpowiadały na realne potrzeby współczesnego świata, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności ekologicznej i etycznej. Inżynierowie mogą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu naszego otoczenia i reagowaniu na nowe wyzwania.