Dodatkowe kursy finansowe – czy warto się na nie wybrać? 

Samorealizacja i rozwój osobisty to niezwykle ważne kwestie, o które warto dbać na każdym etapie życia. Z tego powodu coraz częściej spotkać można się z pytaniami o to, czy uczęszczanie na kursy specjalistyczne, na przykład te z zakresu finansów i księgowości, się opłaca. Jakie są zalety takiego rozwiązania i czy rzeczywiście warto zdecydować się na taki kurs? A może lepszą opcją będą studia pierwszego na konkretnej specjalizacji? 

Zdobądź wykształcenie, które pomoże Ci w znalezieniu pracy

Uzyskanie wykształcenia wyższego dla wielu osób jest koniecznością. W wielu branżach trudno odnaleźć się, jeśli nie posiada się wykształcenia kierunkowego, zdobytego na studiach pierwszego stopnia stacjonarnych lub zaocznych. To właśnie na uczelni wyższej przekazywane są bardzo przydatne informacje i umiejętności, które na kolejnych latach nauki są stopniowo rozwijane i pogłębiane podczas zajęć praktycznych i teoretycznych. Dlatego, jeśli nie posiadasz żadnego wykształcenia finansowego czy ekonomicznego, o wiele rozsądniejszym wyborem będzie pójść najpierw na studia, a dopiero później ewentualnie rozważyć dodatkowe kursy z zakresu księgowości i finansów.

Dla osób, które chcą zajmować się rachunkowością oraz kwestiami finansowymi w Polsce, dobrym rozwiązaniem będą studia pierwszego stopnia na kierunku ekonomia i wybór specjalności rachunkowość i finanse. Studia o tej tematyce na pewno zapewnią bardzo solidne podstawy w tym zakresie i umożliwią poznanie istotnych zasad i metod obliczeniowych, a także pozwolą na zapoznanie się z narzędziami i programami, które wykorzystywane są na co dzień w pracy księgowej. 

Postaw na wiedzę przekazywaną przez praktyków

Rachunkowość i finanse to specjalność bardzo przydatna. Obecnie na rynku pracy księgowi, analitycy finansowi oraz specjaliści od finansów przedsiębiorstw są bardzo poszukiwani i zarabiają naprawdę wysokie stawki. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek dużej firmy bez rozbudowanego działu finansowego, który zajmuje się prognozami, inwestycjami czy rozliczaniem należności oraz innymi kwestiami związanymi z zarządzaniem zasobami finansowymi przedsiębiorstwa. Jest to kierunek z przyszłością i warto wybrać się na niego na dobrą uczelnię. Dobrym wyborem będzie na przykład Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie lub Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie.

Kursy finansowe to dobre rozwiązanie dla osób, które mają już dobre rozeznanie w tej tematyce i nabyli podstawowe umiejętności. W innym przypadku takie rozwiązanie będzie raczej nieefektywne. Zamiast utrwalić posiadaną wiedzę i rozwinąć ją, osoby bez odpowiednich podstaw będą czuły się na kursach zagubione i zdezorientowane. Dlatego też, jeśli planujesz łączyć swoją przyszłość z finansami lub rachunkowością i chcesz podejść do tej kwestii profesjonalnie, wybierz studia pierwszego stopnia na kierunku ekonomia, a następnie odpowiednią dla Ciebie specjalność. 

Po studiach nie musisz spoczywać na laurach. Prawo finansowe w Polsce oraz wymogi wobec przedsiębiorców w tym zakresie stale się zmieniają. Dlatego też, gdy już rozwiniesz swoje umiejętności pod okiem praktyków na renomowanej uczelni, kursy finansowe na pewno pozwolą Ci poszerzyć swoją wiedzę. Dobrym wyborem będzie wtedy także udanie się na studia podyplomowe z doradztwa finansowego i rachunkowości zarządczej lub z zakresu księgowości dla dużych i średnich firm.