W ramach nowego cyklu realizowanego w ramach Magazynu ZPSB zapraszamy na serię wywiadów z prowadzącymi i partnerami kierunków studiów, które dostępne są w naszej ofercie edukacyjnej. Dziś na pierwszym planie specjalność Inżynieria Rozwiązań Chmurowych, realizowana na studiach pierwszego stopnia na kierunku Informatyka. Sprawdź, jakie niesie za sobą możliwości i dowiedz się, czy to specjalność dla Ciebie!
Co jest Pana zdaniem istotą specjalności Inżynieria rozwiązań chmurowych w ZPSB?
Dominik Dziaduch: Technologie chmurowe stają się istotną częścią krajobrazu całej branży IT. Dają nam nowe możliwości łatwego, szybkiego i wygodnego wykorzystania otaczających nas technologii oraz zapewniają nam duże wsparcie w rozwijaniu i wdrażaniu naszych produktów w Internecie. Pozwalają na szybsze zbudowanie naszych aplikacji lub wdrożenie gotowych rozwiązań z wykorzystaniem istniejących już usług chmurowych. Praca z chmurami jest wygodna i przyjemna, ponieważ możemy ją wykonywać całkowicie zdalnie i bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na starcie.
Istotą tej specjalności jest możliwość dokładniejszego poznania wspomnianego wyżej środowiska, które ma do zaoferowania wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań, a także zapoznania się z szerokim zakresem gotowych usług i elementów chmury, które pozwalają nam wprowadzić nową jakość naszych rozwiązań.
“Istotą tej specjalności jest możliwość poznania środowiska, które oferuje wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań.”
Jakie predyspozycje powinien posiadać idealny kandydat na te studia w ZPSB?
Dominik Dziaduch: Idealny kandydat na studia pierwszego stopnia na specjalności Inżynieria rozwiązań chmurowych to przede wszystkim osoba, która jest ciekawa nowych technologii oraz ma otwarty umysł i dużo cierpliwości do zdobywania nowej wiedzy. Bardzo ważne jest również zaangażowanie ze strony studentów. Jest to kierunek bardzo innowacyjny, który wymaga uważności i dyscypliny, aby zmotywować się do pogłębiania swojej wiedzy w tym zakresie.
Istotne są również umiejętności techniczne, jednak nie są one konieczne i najważniejsze. Osoby, które nie posiadają większego doświadczenia związanego z branżą IT świetnie poradzą sobie na tej specjalności, nawet jeśli przyswajanie wiedzy zajmie im nieco więcej czasu.
“Idealny kandydat na studia na specjalności Inżynieria rozwiązań chmurowych to przede wszystkim osoba, która jest ciekawa nowych technologii oraz ma otwarty umysł i dużo cierpliwości do zdobywania nowej wiedzy. “
Na co kładziony jest największy nacisk na specjalności Inżynieria rozwiązań chmurowych?
Dominik Dziaduch: Ta specjalność to połączenie nauki podstaw związanych z technologiami chmurowymi, w tym poznania niezbędnej teorii oraz zdobywania praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów technicznych. Takie podejście przynosi dość dobre efekty pozyskiwania wartościowej wiedzy i co równie ważne, pozwala zdobyć cenne doświadczenie, które można później z powodzeniem wykorzystać w branży IT.
Jakie Pana zdaniem umiejętności uzyskane na tych studiach są najciekawsze z punktu widzenia branży?
Dominik Dziaduch: Na specjalności Inżynieria rozwiązań chmurowych kładziemy duży nacisk na:
- Praktyczne podejście do rozwiązywania problemów – dzięki temu studenci przygotowani są do konkretnych problemów i sytuacji, z którymi mogą się spotkać w pracy zawodowej.
- Samodzielność – zależy nam na tym, aby studenci potrafili wykraczać poza swoje granice i poszerzać swoje horyzonty, dlatego na zajęciach mają okazję się wykazywać i próbować nowych, ciekawych rozwiązań problemów, które przyjdą im do głowy.
- Znajomość branży – w ZPSB zależy nam na tym, aby nasi studenci wiedzieli, co może na nich czekać na rynku pracy. W związku z tym kładziemy duży nacisk na praktykę oraz zapoznanie ich z konkretnym środowiskiem, z którym będą mieli do czynienia, gdy zaczną pracę zawodową.
- Umiejętność pracy w grupie – choć samodzielność i chęć wychodzenia poza schematy jest niezwykle ważna, to w IT nie można zapominać o pracy zespołowej. Pokazujemy naszym studentom, jak ważny jest efekt synergii i dlaczego warto współpracować z innymi członkami zespołu.
Jaka przyszłość czeka na absolwentów specjalności Inżynieria rozwiązań chmurowych?
Dominik Dziaduch: Inżynieria rozwiązań chmurowych w ZPSB to specjalność bardzo innowacyjna. Chmura obliczeniowa nie jest zupełną nowością w branży IT, jednak stale odkrywa przed nami nowe możliwości i obszary technologiczne, które przyspieszają i ułatwiają rozwiązywanie problemów technicznych. Absolwenci tej specjalności na kierunku informatyka mogą w przyszłości zawodowej spodziewać się:
- Dużego zainteresowania ze strony pracodawców – specjaliści IT zajmujący się technologiami i rozwiązaniami chmurowymi są poszukiwani i potrzebni na rynku pracy.
- Ciekawych projektów – jest to bardzo rozwojowy i innowacyjny kierunek, który na pewno postawi przed specjalistami wiele interesujących wyzwań i możliwości.
Absolwenci kierunku mogą szukać pracy między innymi jako:
- programiści i twórcy aplikacji opartych o chmury obliczeniowe,
- specjaliści i architekci rozwiązań chmurowych,
- specjaliści ds. bezpieczeństwa systemów chmurowych,
- inżynierzy DevOps.
Jak zajęcia dopasowane są do nauki nowoczesnej technologii?
Dominik Dziaduch: W ZPSB stawiamy na praktykę i dokładamy wszelkich starań, aby nauka na naszej uczelni była dopasowana do aktualnych wymagań pracodawców. Nasi studenci, którzy zdecydują się na specjalność Inżynieria rozwiązań chmurowych, działają na innowacyjnych programach i technologiach, które wykorzystywane są przez profesjonalistów i praktyków na całym świecie.
Studenci zapoznawani są z wyjątkowym środowiskiem branży IT i wykonują ćwiczenia oraz inne zajęcia praktyczne z wykorzystaniem specjalistycznych programów i rozwiązań, które używane są komercyjnie przez specjalistów zajmujących się chmurą obliczeniową.
“Studenci na specjalności Inżynieria rozwiązań chmurowych działają na innowacyjnych i specjalistycznych programach, które wykorzystywane są przez profesjonalistów.”
Czy według Pana trzeba obawiać się, że branża IT wkrótce zwolni?
Dominik Dziaduch: Sposób, w jaki rozwija się branża i jak rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w IT pozwala mi pozostać optymistą i jestem przekonany, że w najbliższym czasie ten kierunek nie zacznie zwalniać. Trzeba pamiętać, że stale rośnie zainteresowanie rozwiązaniami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, analizy i przetwarzania dużych ilości danych (Big Data) oraz Internetu rzeczy (IoT) i towarzysząca temu potrzeba wykorzystywania centrów danych tworzących chmurę obliczeniową. Mogę z całą pewnością powiedzieć, że specjaliści zajmujący się rozwiązaniami chmurowymi są i będą potrzebni w przyszłości.
Czy ma Pan jakieś rady dla studentów, którzy przygotowują się do rozpoczęcia nauki na tej specjalności?
Dominik Dziaduch: Studenci, którzy zdecydują się na rozpoczęcie nauki na tej specjalności na kierunku informatyka, powinni przede wszystkim przyjść na zajęcia z otwartą głową. Pozytywne nastawienie, cierpliwość oraz chęć do nauki i rozwoju to podstawa. Warto mieć podstawową wiedzę z zakresu informatyki i obycie z branżą nowych technologii – to na pewno pomoże w oswojeniu się z dalszym zakresem tego kierunku, opartego na rozwiązaniach, które coraz bardziej wpływają i tworzą naszą nową rzeczywistość IT.