Zmiany w podejściu do ludzi, czyli HR przyszłości

Branża HR w ostatnich latach uległa dynamicznym zmianom. Pandemia sprawiła, że środowisko pracy w wielu firmach zostało wywrócone do góry nogami. W czasach, gdy wszystko zdaje się wracać do normalności, pracownicy wcale nie chcą rezygnować z rozwiązań, które zostały wypracowane w trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy. Jakie wyzwania czekają na dział HR w najbliższym czasie i jak prezentuje się podejście do zarządzania ludźmi przyszłości?

Mierzenie efektywności i dbanie o komfort pracowników

Jeszcze kilka lat temu dział HR kojarzył się przede wszystkim z mierzeniem efektywności i wydajności pracowników, nadzorowaniem poprawności wniosków urlopowych czy pilnowaniem harmonogramu wypłat. Do zadań osób pracujących w tym dziale należało również przygotowywanie i przeprowadzanie rekrutacji w celu powiększania zespołu pracowników w różnych sektorach przedsiębiorstwa. Obecnie jednak podejście do HR dynamicznie się zmienia, co widać gołym okiem zarówno w dużych firmach o zasięgu globalnym, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach lokalnych. 

Rosnąca świadomość pracowników wiąże się z rosnącymi z ich strony wymaganiami. Zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie sprawiają, że dział HR zyskuje zupełnie nowe obowiązki. Osoby, które chcą rozwijać swoją karierę w tym kierunku mogą zdecydować się na nowoczesne studia podyplomowe na kierunku HR Manager w celu podniesienia i uaktualnienia swoich kompetencji. Dostosowanie się do aktualnych wymagań jest niezwykle istotne, ponieważ nowoczesny HR rządzi się swoimi prawami. 

Obecnie specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi nie skupiają się tylko na kontroli i dbaniu o poprawny przepływ dokumentów pracowników w firmie. Do ich zadań należy również pilnowanie, aby wykonywanie pracy było dla osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie jak najbardziej komfortowe i satysfakcjonujące. Dział zasobów ludzkich powinien skupiać się na celach wyznaczonych przez firmę oraz na potrzebach pracowników, aby mogli oni korzystać z dodatkowych benefitów i rozwiązań dopasowanych do ich preferencji.

Nowoczesne formy pracy i dążenie do równowagi

W dobie pandemii znacząco wzrosłą popularność pracy zdalnej oraz hybrydowej. Wiele firm, które nie wyobrażały sobie takiego modelu wykonywania obowiązków zawodowych przez kadrę pracowniczą, musiała zdecydować się na wprowadzenie tych rozwiązań. Obecnie pracownicy nie chcą rezygnować z dogodności, jakie niesie za sobą praca na odległość. To stwarza nowe wymagania wobec pracowników działu HR. Muszą oni wykorzystywać nowe metody do sprawdzania wydajności i efektywności pracowników, a także wprowadzać narzędzia, które umożliwią ich motywowanie na odległość. 

Bardzo istotną kwestią w branży HR przyszłości jest dbanie o równowagę. Specjaliści z działów związanych z zarządzaniem ludźmi w firmie stoją przed wyzwaniem, aby dbać jednocześnie o wymagania i interesy firmy oraz o potrzeby poszczególnych pracowników. Do ich zadań należy dbanie o poprawną komunikację wewnętrzną, organizowanie w razie potrzeby zajęć i warsztatów pomagających walczyć z wypaleniem zawodowym oraz nadzorowanie równego traktowania pracowników na różnych szczeblach i o różnych cechach. 

W ZPSB na studentów czekają ciekawe kierunki związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu oraz na studiach podyplomowych. Dopracowane kierunki i zajęcia prowadzone przez specjalistów z doświadczeniem to idealna okazja, aby dowiedzieć się, jak profesjonalnie i nowocześnie podejść do swojej pracy w dziale HR.