Spośród wszystkich miast akademickich to właśnie Szczecin jest każdego roku strzałem w dziesiątkę dla tysięcy studentów. Wielu z nich przyznaje, że urzekł ich niezwykły „portowy” klimat, drudzy wskazują na fantastyczną ofertę edukacyjną, z kolei inni doceniają świetne położenie geograficzne miasta. Co jeszcze sprawia, że warto wybrać się na studia do Szczecina?
Powód nr 1 – Przyszłościowe kierunki studiów
Nie ulega wątpliwości, że większość osób chcących zdobyć wykształcenie wyższe, zwraca szczególną uwagę na ofertę dydaktyczną poszczególnych miast akademickich. To właśnie obecność wymarzonego kierunku może sprawić, że w niedługim czasie znajdziesz się setki kilometrów od domu rodzinnego. Tym, co tylko w roku akademickim 2017/2018 przyciągnęło do Szczecina przeszło 32 tysiące przyszłych żaków, był właśnie m.in. szeroki wybór studiów licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych. Stolica Pomorza Zachodniego to przede wszystkim miejsce, w którym funkcjonuje wiele prestiżowych uczelni oferujących potencjalnym kandydatom możliwość studiowania przyszłościowych kierunków takich jak m.in. ekonomia, informatyka czy zarządzanie.
Powód nr 2 – Rynek pracy otwarty na studentów i absolwentów
Przyjazd do Szczecina na studia to także świetna alternatywa dla tych, którzy chcieliby jednocześnie zdobywać wykształcenie wyższe i pracować. Tutejszy rynek pracy sprzyja zarówno poszukującym praktyk oraz programów stażowych, jak i stałej pracy. W Szczecinie funkcjonuje bowiem wiele przedsiębiorstw (nie tylko lokalnych, ale też tych międzynarodowych), będących liderami w branży IT, finansowej czy technicznej, które chętnie podejmują współpracę z osobami stawiającymi swoje pierwsze kroki na ścieżce zawodowej.
Powód nr 3 – Położenie geograficzne sprzyjające podróżom
Studiując w Szczecinie, szybko przekonasz się, że zamiłowanie do podróży może iść w parze z nauką. Szczególnie że wybierając studia w tak dobrze skomunikowanym mieście, podróż np. do oddalonego o około 140 km Berlina, zajmie Ci niewiele ponad 2 godziny. Dobre wieści czekają również na miłośników morza – wycieczka pociągiem do Międzyzdrojów czy Świnoujścia potrwa około 1,5 godziny. Nie są to jednak jedyne możliwości. Świetne połączenia międzynarodowe oferuje też port lotniczy Szczecin-Goleniów. Lot do Dublina, Londynu czy Liverpoolu zajmie około 2 godzin. Z kolei do Oslo dotrzesz w niecałe 1,5 godziny.
Powód nr 4 – Różnorodność miejskich atrakcji
Jeśli wybierasz się na studia do Szczecina, nie musisz obawiać się nudy w przerwach między zajęciami. Dowodem na to są liczne restauracje, instytucje kulturalne i zabytki, w których możesz się nie tylko zrelaksować, ale również spotkać ze znajomymi. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szczecińskich wizytówek jest kino Pionier, które może poszczycić się mianem jednego z najstarszych kin na całym świecie. W sercu Pomorza Zachodniego funkcjonuje również Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Muzeum Narodowe, Muzeum Be Happy czy Muzeum Figur Woskowych. Co więcej, w mieście można zobaczyć także wiele zabytków – część z nich, tak jak Brama Królewska, Zamek Książąt Pomorskich czy Wały Chrobrego, znajduje się na terenie Starego Miasta.
Powód nr 5 – Bliskie sąsiedztwo terenów zielonych
Oczywiste jest, że nauka do kolokwiów, przygotowywanie referatów czy praca powinny przeplatać się z zasłużonym odpoczynkiem. A miejsc do relaksu w Szczecinie nie brakuje – mieści się tutaj wiele terenów zielonych, które warto systematycznie odwiedzać. Wiosną i latem szczególną popularnością cieszą się np. bulwary, malowniczy Park Kasprowicza, na którego terenie znajduje się Ogród Różany Różanka i zaciszna Puszcza Bukowa. Warto również wybrać się na Wyspę Grodzką, z której można podziwiać panoramę Szczecina, Dolinę Siedmiu Młynów czy Syrenie Stawy.