Myślisz o studiach inżynierskich lub chcesz dalej dokształcać się w tym obszarze i zastanawiasz się, jakie kompetencje będą kluczowe w najbliższych latach? Sytuacja społeczno-gospodarcza jest na tyle dynamiczna, że warto postawić nie tylko na specjalistyczną wiedzę, ale i szersze spektrum umiejętności. Sprawdź, jakie z nich mogą okazać się najbardziej przydatne według raportu Infuture.institute „Kompetencje inżyniera przyszłości”.
Kompetencje cyfrowe
Jako (przyszły) inżynier z pewnością zdajesz sobie sprawę z istotności posiadania zaawansowanych umiejętności korzystania z technologii cyfrowych i oceny informacji w sieci. W przyspieszającym świecie cyfrowym ważne jest także projektowanie, budowanie i ocena modeli uczenia maszynowego oraz myślenie obliczeniowe, rozumiane jako zdolność do analizowania problemów i rozwiązywania ich za pomocą podejścia algorytmicznego. Ponadto możesz postawić też na wykorzystywanie otwartych systemów baz danych oraz technik do analizy i interpretacji ich dużych zbiorów (big data).
W zależności od stopnia zaawansowania, na jakim jesteś, wiele z tych kompetencji nabędziesz na naszej Uczelni, np. na poziomie studiów I stopnia na kierunku Informatyka czy podyplomowych w zakresie AI i analityki w biznesie.
Kompetencje kreatywne i projektowe
Dla inżynierów przyszłości istotne będą również kompetencje wspierające ich w poszukiwaniu nowych rozwiązań (m.in. w ujęciu multidyscyplinarnym). W tym kontekście niezwykle ważne staje się myślenie adaptacyjne, pozwalające na sprawne funkcjonowanie w zmieniającej się sytuacji, a także kreatywne i elastyczne podejście do rozwiązywania problemów. Niejednokrotnie może ono wiązać się z potrzebą przełamywania schematów i podejmowania odważnych decyzji, prowadzących do innowacji. Takie twórcze podejście wymaga natomiast myślenia projektowego, porządkującego proces poszukiwania nowych rozwiązań. Do osadzania innowacji w szerszym kontekście użyteczności pomocna będzie również zdolność do analizy złożonych systemów i odnajdywania w nich wzajemnych zależności.
Kompetencje społeczne
Choć zawód inżyniera kojarzy się często ze stricte technicznymi zdolnościami, jego wykonywanie mogą wspierać rozwinięte kompetencje społeczne. Zwróć więc uwagę na umiejętność budowania zaufania i wiarygodności, a także empatię, m.in. w kontekście międzykulturowości i wspierania inkluzywności, działając na rzecz różnorodności i włączania grup wykluczonych. Dla podejmowania istotnych decyzji w świecie zawodowym i biznesowym ważna będzie natomiast zdolność wydobywania z danych praktycznych informacji i definiowania użytecznych insightów.
Kompetencje związane z zarządzaniem i etyką
Zmieniający się świat będzie także wymagał m.in. od inżynierów kreowania nowych modeli gospodarczych, które uwzględniają m.in. zrównoważony rozwój i sprawiedliwość społeczną. Niezwykle ważna jest więc umiejętność podejmowania decyzji w warunkach niepewności. Powinna ona iść w parze z troską o stosowanie zasad etycznych w praktyce inżynierskiej na skalę globalną oraz świadomością szerokiego kontekstu konsekwencji podejmowanych działań. Kwestia etyki wyłania się również w odniesieniu do sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa.
Dobrze zdawać sobie sprawę także z tego, że złożona i wieloaspektowa rzeczywistość grozi przebodźcowaniem przedstawicielom różnych zawodów, w tym inżynierskich. Kluczowa więc staje się umiejętność efektywnego zarządzania poziomem obciążenia poznawczego i dbałość o własne zdrowie psychiczne i emocjonalne oraz szeroko rozumiane bezpieczeństwo psychospołeczne. Inżynierowie przyszłości powinni być też gotowi na mierzenie się ze zmianami klimatycznymi, istotne jest ich zrozumienie i wdrażanie rozwiązań odpowiadających na ich różnorodne aspekty. Wśród ważnych kompetencji przyszłości wymienia się również skuteczne identyfikowanie i rozwijanie talentów.
W odpowiedzi na wspomniane wyzwania stawiane przez przyszłość pomóc mogą Ci np. nasze studia II stopnia na kierunkach takich jak Zarządzanie projektami informatycznymi czy Zarządzanie zasobami ludzkimi, a także podyplomowe Zrównoważony rozwój i ESG.
Zapoznając się z powyższym zestawieniem, nie stresuj się, że musisz posiadać wszystkie wspomniane umiejętności. Miej jednak świadomość tego, że dla inżynierów przyszłości ważna jest zarówno szeroka wiedza cyfrowa, jak i świadomość zmian środowiskowych, ekonomicznych czy geopolitycznych. To ważna wskazówka niezależnie od tego, czy dopiero myślisz o rozpoczęciu studiów inżynierski, czy jesteś już na etapie poszerzenia swoich dotychczasowych kompetencji zawodowych. W obu przypadkach wzmacnianie kompetencji przyszłości pomoże Ci jeszcze sprawniej poruszać się w cyfrowej, zautomatyzowanej i nasiąkniętą sztuczną inteligencją rzeczywistości.