Na czym polega fenomen coachingu?

Od kilku lat można zauważyć znaczący wzrost popularności coachingu i mentoringu. Takie podejście jest coraz częściej wykorzystywane w biznesie, jako forma zarządzania zasobami ludzkimi. Na czym polega fenomen takiego rozwiązania i dlaczego coaching jest tak skuteczny oraz skąd bierze się jego popularność?

Większa efektywność i zaangażowanie pracowników

Dobrze wykorzystany coaching w biznesie pozwala na skuteczne realizowanie celów całej organizacji. Po ustaleniu priorytetów firmy, dla której realizowane mają być działania coachingowe, a także po zapoznaniu się ze specyfikacją branży i pracownikami przedsiębiorstwa, specjalista z zakresu mentoringu dopasowuje odpowiednie metody działania. Powinny być dobrane indywidualnie, aby przyniosły jak najlepsze efekty. To, na co mają się przekładać, powinno zostać ustalone na samym początku. W jednym przypadku będzie to zwiększenie kreatywności lub lojalności zespołu, w innym podniesienie wskaźników sprzedażowych. 

Coaching w biznesie wykorzystywany jest w bardzo różnych celach. Czasami ma on wesprzeć rozwój firmy oraz jej pracowników. Zarówno tych niższego szczebla, jak i kadry zarządczej oraz menadżerskiej. Działania profesjonalnego coacha mogą być wykorzystywane również w celu motywowania pracowników do bardziej efektywnego działania oraz do tego, aby pracownicy czuli się mocniej związani z firmą, w której pracują. Większa lojalność oraz poczucie przynależności do organizacji znacznie poprawiają efektywność pracowników i sprawiają, że są oni bardziej zmotywowani do działania. 

Przyszłościowy kierunek, który warto wziąć pod uwagę

Współcześnie zarządzanie jest niezwykle wymagającą dziedziną, która coraz częściej wykorzystuje nieszablonowe metody i umiejętności. Coaching w biznesie cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ takie podejście do pracowników pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb członków zespołu i ich odpowiednie zmotywowanie do działania. To z kolei przekłada się na zdecydowanie lepsze wyniki całej organizacji i pozwala osiągać istotne z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa cele.

Nowoczesne uczelnie, które idą z duchem czasu i oferują swoim studentom kierunki, które odpowiadają aktualnym potrzebom na rynku pracy, oferują ciekawe specjalności na studiach pierwszego stopnia oraz na studiach magisterskich i studiach podyplomowych. W Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu dostępne są bardzo interesujące i innowacyjne kierunki, które pozwalają na odpowiednie przygotowanie się do pracy zawodowej i zdobycie cennej wiedzy i doświadczenia, co zapewni przewagę na rynku pracy. 

W ofercie ZPSB dostępne są między innymi studia podyplomowe na kierunku coaching i mentoring. Zajęcia prowadzone przez specjalistów dostarczają bardzo przydatnej wiedzy, która na pewno przyda się każdemu, kto chce skutecznie zarządzać zespołem i odpowiednio motywować jego członków do podejmowania konkretnych działań i realizacji celów.