Inne biblioteki cyfrowe

UWAGA STUDENCI!
Nowość w dostępie do zbiorów online

Academic Research Source to multidyscyplinarna baza danych
oferująca użytkownikom dostęp do zbioru ponad 190,000 książek elektronicznych  oraz 5,000 pełnotekstowych czasopism.

Tematyka bazy obejmuje między innymi
:

  • biznes i ekonomię,
  • nauki medyczne i przyrodnicze,
  • psychologię,
  • nauki humanistyczne,
  • nauki stosowane,
  • nauki społeczne,
  • edukację i wiele innych.

Baza zawiera również ponad 350 polskich czasopism dostępnych w pełnym tekście między innymi z zakresu ekonomii, biznesu, technologii, historii, nauk ścisłych, medycyny, nauk społecznych, humanistyki i wiele innych.

Użytkownicy mogą prowadzić wyszukiwanie w bazie w osobnych podzbiorach, dostępnych pod poniższymi linkami:

Baza Academic Research Source jest dostępna dla użytkowników w sieci adresów IP na terenie naszej uczelni, bez konieczności logowania.

Baza jest również dostępna dla użytkowników zdalnie, z komputerów domowych oraz urządzeń mobilnych. Dane do logowania uzyskać można w bibliotece lub dziekanacie.


Linki do krótkich materiałów video, prezentujących korzystanie z platformy EBSCOhost oraz baz EBSCO:

W internecie dostępne są legalne darmowe kolekcje e-booków:

POLSKIE

Wolne Lektury:
http://wolnelektury.pl
Biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne i inne książki. Lektury są uzupełnione o komentarze i – dla wygody użytkownika – udostępniane w kilku formatach (w tym niektóre w mp3 – do odsłuchania).
Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby polskich bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona:
http://polona.pl
Biblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.
Otwórz Książkę:
http://otworzksiazke.pl
Cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych – przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.
Polskie książki w Feedbooks.com:  http://www.feedbooks.com    Lista darmowych polskich e-booków dostępnych w Feedbooks.com; w serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek.
E-podręczniki Open AGH Recenzowane e-podręczniki do przedmiotów ścisłych na poziomie akademickim opracowane przez pracowników AGH do dowolnego wykorzystania.
Open AGH e-zasoby Kursy online, skrypty, testy, ćwiczenia, prezentacje do przedmiotów ścisłych opracowane przez pracowników, doktorantów i studentów AGH.
Fizyka dla szkół wyższych w 3 tomach Darmowy podręcznik akademicki do fizyki ogólnej od Open Stax Polska.
Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Wrocławskiej
Wideo wykłady i kursy online z analizy matematycznej i fizyki.
Otwarte Zasoby Edukacyjne Politechniki Warszawskiej e-materiały akademickie.
Otwarte Zasoby edukacyjne Politechniki Łódzkiej Zawierające kursy z fizyki z materiałami nie tylko dla studentów, rachunku różniczkowego oraz laboratorium matematyczne z GeoGebrą. Kursy umożliwiają zarejestrowanie się dowolnemu użytkownikowi z internetu.
Wszechnica.org Ponad 400 filmów o szerokiej tematyce: od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe w formie zapisów wideo i audio wykładów, spotkań, debat i wywiadów z takich instytucji jak Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji im. Bronisława Geremka, Polskiej Akademii Nauk.
CeON Repozytorium Centrum Otwartej Nauki, w którym udostępniane są różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły (zarówno niepublikowane i nierecenzowane – preprinty, jak i te, które przeszły proces recenzji i zostały opublikowane – postprinty), książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie.
Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA Udostępnia zdjęcia archiwalne, zdigitalizowane ryciny, starodruki, etc. Część w domenie publicznej (uwaga, wciągające!).
Otwarte Zasoby Katalog otwartych zasobów od grafik i zasobów dziedzictwa narodowego po scenariusze lekcji, e-podręczniki.
Pomorska Biblioteka Cyfrowa Domenę tworzą utwory, które nie podlegają już ochronie prawnej. Oznacza to, że zasoby można wykorzystać w dowolnym celu, tj. rozpowszechniać, kopiować, zmieniać i remiksować, również w celach komercyjnych.

 

ZAGRANICZNE

Europeana:
http://europeana.eu
Jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych. Wśród zasobów można znaleźć między innymi pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.
Project Gutenberg:
http://gutenberg.org
Pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.
Google Books:
http://books.google.com/books
Projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej. Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Niektóre materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.
Open Library:
http://openlibrary.org/
Internetowy katalog książek oraz e-książek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie e-­booków.
Directory of Open Access Books: www.doabooks.org Przewodnik po otwartych książkach DOAB, gromadzący opracowania naukowe i popularnonaukowe z wielu dziedzin wiedzy, publikowane u różnych wydawców.