Nowości Biblioteczne

Zachęcamy do zapoznania się z naszym wykazem polecanych nowości na wiosnę.

Biblioteka ZPSB poleca najnowsze nabytki wydawnicze z zakresu m.in. socjologii, zarządzania, ekonomii i psychologii.

Wszystkie pozycje znajdują się wolnym dostępie i każdy zapisany użytkownik może z nich skorzystać.
Jednocześnie informujemy i zachęcamy do przeglądania zakładki ‘nowości’ .
Pojawiają się w niej wszystkie zakupione i ofiarowane drogą wymiany lub darów pozycje książkowe, które cyklicznie wzbogacają księgozbiór biblioteki. Nowości posiadają pełny opis bibliograficzny i lokalizację.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin biblioteki.

 

 

Kosztowniak A., Sobol M.,

Współczesna polityka gospodarcza, 2020

Wartościowa pomoc naukowa przygotowana przez zespół doświadczonych dydaktyków i praktyków gospodarczych. Niezbędna zarówno dla studentów kierunków ekonomicznych (m.in. finanse, bankowość, zarządzanie, finanse międzynarodowe, gospodarka lokalna i regionalna), jaki praktyków gospodarczych. Książka ma charakter podręcznikowy, jest podzielona na pięć części:

  • teoretyczne podstawy polityki gospodarczej
  • główne obszary polityki rozwoju gospodarczego
  • polityka stabilizacyjna państwa • polityka społeczna
  • polityka integracji w ramach Unii Europejskiej.

Kubów A.,

Wyzwania polityki społecznej. Wybrane aspekty, 2022

Monografia mówi o ścisłych relacjach polityki społecznej z ekonomią. Zawarte w niej treści koncentrują się na istotnych obecnie problemach społeczno-ekonomicznych, jak: ekonomia społeczna, rynek pracy, wsparcie studentów z niepełnosprawnościami, polityka rodzinna, infrastruktura społeczna. Podjęte rozważania wskazują, że mają one interdyscyplinarny charakter i mogą być przedmiotem refleksji nie tylko polityków społecznych, ale także przedstawicieli szerokiego środowiska naukowego oraz wielu instytucji, w których na co dzień zapadają decyzje dotyczące wielu aspektów życia społecznego. Autorzy monografii traktują ją jako przyczynek do dyskusji o czynnikach stawiających wyzwania przed instytucjami odpowiedzialnymi za kreowanie bieżących i przyszłych rozwiązań w obszarze polityki społecznej oraz kierunków tych zmian.

Przegalińska A.,

AI w strategii, 2023

Dowiedz się, jak wygląda obecnie wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w zarządzaniu strategicznym a także adaptacja tych oraz innych pojawiających się technologii przez organizacje biznesowe. Poznaj społeczną percepcję tych procesów. W dziewięciu skondensowanych i przystępnie napisanych rozdziałach znajdziesz znakomite i krytyczne wprowadzenie do zagadnienia wykorzystania AI w biznesie. Nie jest to ani spojrzenie przez różowe okulary, ani ostrzeżenie przed apokalipsą. Podejście autorów dobrze wyraża tytuł jednego z rozdziałów: „AI jest tutaj. Co teraz?”. Omawiają potencjalne zyski i ryzyka związane z AI, opisują, jak firmy mogą kreować wartości dzięki AI, szukają możliwych przyszłych zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego jej wykorzystywania oraz czekających nas wyzwań, a na końcu zastanawiają się nad możliwymi strategiami AI.

Sobczak E.,

Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy gmin oraz podregionów i regionów w Polsce, 2022

W książce omówiono różne aspekty zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego realizowanego na terenie naszego kraju. Kolejne części opracowania dotyczą: aktywności innowacyjnej różnych regionów Polski; analizy dynamiki i struktury PKB w regionach i podregionach Polski; oceny poziomu spójności demograficznej obszarów wiejskich w porównaniu z miastami w latach 2005–2015; analizy porównawczej gmin, wykazujących się najwyższym syntetycznym miernikiem rozwoju i dynamiką wskaźnika przedsiębiorczości w województwie mazowieckim; zrównoważonego rozwoju jako zasady prawnej ochrony środowiska, stanowiącej gwarancję realizacji „wizji” programowej i godnego życia w jednostkach samorządu terytorialnego; sieci ekoturystycznej „Między Bugiem a Narwią” na tle rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu ostrowskiego; rozwoju lokalnego gmin wiejskich na wybranych przykładach, a także finansowania ze środków unijnych zadań
z zakresu zrównoważonego rozwoju w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Raworth K.,

Ekonomia obwarzanka, 2023

 

W tej bezkompromisowej, erudycyjnej, ale i optymistycznej książce Kate Raworth proponuje nie tyle zmianę w rozumieniu, czym ekonomia jest i czym mogłaby być, ale przedstawia konkretne rozwiązania jak zerwać z mitem konieczności ciągłego wzrostu PKB, jak zmienić system monetarny i fiskalny, i wreszcie: jak uczynić biznes wartościowym i pożytecznym dla ludzkości. Dotychczasowe koncepcje ekonomiczne wykładane od lat na uniwersytetach nie wystarczają,  bądź są zwyczajnie nieaktualne we współczesnym świecie, który musi stawić czoła katastrofie klimatycznej, walczyć z postępującymi nierównościami ekonomicznymi oraz ambitnie podchodzić do dziesiątek innych wyzwań społecznych ludzkości. Potrzebujemy nowych dróg, idei i rozwiązań.

Hazlitt H.,

Ekonomia w jednej lekcji, 2017

 

Jak pisze autor we wstępie, „Ekonomia w jednej lekcji” „ma ukazać, iż wiele pomysłów, które dziś uchodzą za wspaniałe, postępowe
i nowoczesne, to w gruncie rzeczy nawrót starych błędów”. Wykład poprawnej ekonomii Hazlitt przedstawia w tytułowej „lekcji”, która zawiera się w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. Pozostałe rozdziały to omówienie podstawowej lekcji na przykładach
z życia. Książka miała kilkanaście wydań w Stanach Zjednoczonych (o łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy) oraz liczne tłumaczenia. Żelazna logika i przystępny język sprawiają, że lektura „Ekonomii w jednej lekcji” daje wyjątkową satysfakcję intelektualną zarówno ekonomistom, jak i czytelnikom, którzy dopiero zaczynają się interesować ekonomią.

Mankiw N.,

Makroekonomia, 2016

Niniejsze wydanie Mikroekonomii odzwierciedla ewolucję tej dziedziny wiedzy. Naukowcy w całej Europie prowadzą ożywioną debatę na temat kierunków jej rozwoju – zarówno pod względem metod nauczania, jak i prowadzenia badań. W nowym wydaniu uwzględniono wybrane efekty tej debaty, zachowując dotychczasowy układ materiału. Jest to jeden z najpopularniejszych podręczników ekonomii w Stanach Zjednoczonych, dostosowany do potrzeb studentów i wykładowców z Europy.
W tym wydaniu jeszcze wyraźniej widać zmiany w stosunku do amerykańskiej wersji podręcznika. Staraliśmy się zachować żywy, wciągający styl przekazu, mając na uwadze przede wszystkim początkujących adeptów ekonomii. Zamieszczone w książce przykłady, studia przypadków i artykuły prasowe pozwalają lepiej zrozumieć zagadnienia i rozważania teoretyczne.

Wojciszke, B.,

Psychologia społeczna, 2020.

Książka przedstawia aktualny stan psychologii społecznej ze szczególnym uwzględnieniem polskich realiów i dorobku rodzimych autorów. Obejmuje wszystkie klasyczne zagadnienia składające się na tę dyscyplinę, które sygnalizują hasła: potoczna wiedza o świecie społecznym, spostrzeganie ludzi i samego siebie, postawy i ich zmiana, sympatia i miłość, pomaganie innym, agresja i konflikt, funkcjonowanie grup społecznych. Obejmuje też zagadnienia nowsze, będące od niedawna przedmiotem intensywnych badań psychologów, w szczególności: motywy i przekonania społeczne, władza, szczęście, moralność.

Brzuska E., Kukulak-Dolata I., Nyk M.,

Ekonomia społeczna. Teoria i praktyka przedsiębiorczości społecznej, 2019

 

Publikacja ukazuje zarówno ekonomiczno-prawne podstawy funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (m.in. spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji), jak i praktyczne aspekty ich działalności, np. rachunkowości zarządczej wraz
szerokim spektrum przykładów. Będzie pomocna dla wszystkich, którzy prowadzą lub zamierzają prowadzić taką działalność. Książka skierowana jest także do studentów wydziałów zarządzania i ekonomii.

Appelt K., Brzezińska A. I., Ziółkowska B.,

Psychologia rozwoju człowieka, 2019

 

Podręcznik napisany pod opieką prof. Anny Brzezińskiej, niekwestionowanego autorytetu
w dziedzinie psychologii rozwoju, stanowi kompendium wiedzy na temat rozwoju człowieka na przestrzeni całego życia: od okresu prenatalnego do starości. Dzięki niemu czytelnik pozna zakres zainteresowań tej dyscypliny, jej problemy i stosowane w niej strategie badawcze,
a także najnowsze koncepcje. Zapozna się ze szczegółowym omówieniem kolejnych okresów życia pod względem rozwoju fizycznego, społecznego, osobowości i procesów poznawczych, jak również kształtowania się tożsamości, przebiegu i skutków kryzysów rozwojowych oraz źródeł i znaczenia udzielanego wsparcia.

Michał Bitner , Jacek Sierak , Andrzej Gałązka

Usługi społeczne na poziomie lokalnym
– funkcje, zasady, finansowanie, 2021

Autorzy podjęli bardzo ważny temat, który powinien być uwzględniany gdy społeczeństwo ma dążyć i osiągać odpowiedni poziom rozwoju zrównoważonego. Trzy główne polityki państwa mają wpływ na rozwój zrównoważony, tj. polityka ekologiczna, polityka gospodarcza i polityka społeczna. Wszystkie są realizowane na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, zatem osiągnięcie celu − rozwoju zrównoważonego musi uwzględniać ważność każdego poziomu zaspokajania potrzeb społecznych, żeby osiągać określony poziom rozwoju.

Grewiński M.,

Usługi społeczne we współczesnej polityce społecznej, 2021

 

Głównym celem książki jest ukazanie (przebijającej się zarówno w aktualnym dyskursie naukowym, jak i w praktyce społecznej) perspektywy usług społecznych jako wyłaniającego się nowego paradygmatu welfare state i jednocześnie istotnej kategorii pojęciowej, ważnej dla budowania teorii i praktyki polityki społecznej. Praca na temat usług społecznych stanowi jedną z pierwszych w Polsce prób systematyzacji tego złożonego obszaru działalności społeczno-gospodarczej oraz polityki społecznej. Zamierzeniem autora było zebranie w monografii dotychczasowych ustaleń teoretycznych, wyników badań i doświadczeń praktycznych na temat rozwoju usług społecznych w różnych kontekstach dotyczących ich funkcjonowania.

Lis S.,

Współczesna Makroekonomia, 2020

 

Podręcznik stanowi systematyczny, interesujący i nowoczesny wykład fundamentalnych problemów współczesnej gospodarki światowej. Prezentacja i interpretacja złożonych zjawisk i procesów makroekonomicznych prowadzona jest na gruncie powszechnie akceptowanych teorii głównego nurtu oraz doświadczeń praktycznych krajów wysoko rozwiniętych, w tym Polski. Podręcznik wyróżnia się także ważnymi walorami dydaktycznymi, interesującym sposobem narracji i ciekawymi przykładami praktycznymi.

Switała I., Klimek M.,

Współczesne kierunki i problemy polityki społecznej. Wybrane zagadnienia, 2020

 

Książka adresowana jest do środowiska naukowego, do praktyków, jak i wszystkich, którym bliskie są zagadnienia dotyczące współczesnych problemów oraz wyzwań, jakie stoją przed polską polityką społeczną. Zebrany materiał może stanowić inspirację dla przedstawicieli służb społecznych: pracowników socjalnych, asystentów rodziny, kuratorów, doradców zawodowych czy wychowawców.

Zawadzak T.,

Zarządzanie w organizacjach sektora publicznego, 2017

 

Prezentowany podręcznik zawiera usystematyzowany wykład z podstaw zarządzania, sprawdzony w toku wieloletnich zajęć dydaktycznych realizowanych przez autora na uczelniach wyższych i kursach dla kadry kierowniczej w różnych organizacjach sektora publicznego, wzbogacony
o oceny wyniesione z praktyki zawodowej i badań empirycznych. Opracowanie może stanowić podstawę do programowania zajęć dydaktycznych w zakresie problematyki obejmującej różne dziedziny sektora publicznego, a załączone materiały pomocnicze podnoszą jego wartość praktyczną dla wykładowców i studentów. Jednocześnie opracowanie może być użyteczne dla kadry kierowniczej i pracowników zajmujących się analizą organizacji pracy i projektowaniem usprawnień organizacyjnych, programowaniem szkoleń zawodowych itp. Te walory, w połączeniu ze zwięzłym i bardzo przystępnym opisem poszczególnych zagadnień, uzasadniają przekonanie, że książka spełnia podstawowe wymagania dobrego podręcznika akademickiego.