Poszukiwanie pracy – jak się do tego przygotować?

Poszukiwanie pracy wcale nie musi być stresujące. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do tego zadania i będziesz wiedzieć, gdzie najlepiej szukać. Dzięki temu na pewno przejdziesz przez ten proces gładko i bez nerwów. Pamiętaj, że profesjonalne podejście to podstawa. Sprawdź, od czego zacząć poszukiwania wymarzonej pracy i działaj! To kwestia, której nie warto odkładać na później. 

Zacznij od CV i poszukaj ciekawych ofert na sprawdzonych portalach

Pierwszym krokiem poszukiwania pracy jest oczywiście przygotowanie CV. To swego rodzaju wizytówka, która będzie reprezentować Cię przed potencjalnymi pracodawcami, dlatego naprawdę warto przyłożyć się do jego przygotowania. Dobre CV musi być czytelne i jak najbardziej przejrzyste – dane kontaktowe oraz informacje o doświadczeniu powinny od razu zwracać uwagę. Warto także uwzględnić informacje o posiadanych umiejętnościach, które mogą być przydatne podczas pracy na wybranym stanowisku oraz dodać informację o zainteresowaniach. Jeśli planujesz dodać do CV swoje zdjęcie, to postaraj się, aby było ono jak najbardziej profesjonalne. W CV koniecznie należy zawrzeć zgodę na przetwarzanie danych.

Gdy Twoje CV będzie już gotowe, możesz zacząć je wysyłać w odpowiedzi na wybrane oferty pracy. Tych najlepiej szukać na sprawdzonych portalach z ogłoszeniami o pracę, aby mieć pewność, że są one aktualne. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie stron WWW firm, w których chciałbyś pracować. Często można znaleźć w ich obrębie zakładkę kariera lub praca, gdzie publikowane są aktualne oferty pracy w danym przedsiębiorstwie, które często nie pojawiają się nigdzie indziej. Takie praktyki są wykorzystywane zarówno przez duże firmy i korporacje, jak i przez zdecydowanie mniejsze przedsiębiorstwa. Wtedy można aplikować bezpośrednio do działu HR danej firmy, bez korzystania z pośrednich portali.

Popracuj nad swoją charyzmą i prezencją, aby dodać sobie pewności siebie

Rozmowy rekrutacyjne bywają stresujące nawet dla osób, które mają już duże doświadczenie zawodowe i mogą być pewne swoich kompetencji. Dla osób, które dopiero zaczynają poważną karierę zawodową, mogą wydawać się one jeszcze bardziej przerażające. Na szczęście jednak nie ma się czego obawiać. Profesjonalnie prowadzone rozmowy rekrutacyjne są świetną okazją, aby zaprezentować swoje mocne strony oraz omówić posiadaną wiedzę i doświadczenie. To także idealny moment, aby zadać istotne pytania na temat firmy, w której chcesz pracować. 

Przed rozmową o pracę warto nieco popracować nad swoją charyzmą poprzez przeprowadzanie próbnych rozmów z kimś znajomym. Dobrze jest również zadbać o swoją prezencję. Mimo iż czasy, gdy na rozmowę o pracę koniecznie trzeba wybrać się w garniturze, raczej już minęły, to jednak warto postawić na schludny i profesjonalny wygląd. Pokaże on nie tylko, że zależy Ci na tej pracy i traktujesz rozmowę poważnie, ale dodatkowo doda Ci pewności siebie i pozwoli okiełznać nerwy. 

Żeby ograniczyć stres, na rozmowę o pracę dobrze jest pójść przygotowanym. W domu sporządź sobie listę odpowiedzi na najtrudniejsze pytania oraz dobrze zapoznaj się z informacjami o firmie, do której aplikowałeś. Dzięki temu mniej rzeczy zaskoczy Cię na miejscu i będziesz wiedzieć, o co zapytać, gdy przyjdzie czas na pytania z Twojej strony. To sprawi, że podczas rozmowy będziesz czuł się dużo swobodniej i pewniej. Podczas rozmowy ważna jest także oczywiście specjalistyczna wiedza z danej dziedziny zdobyta nie tylko w dotychczasowej pracy, ale także na studiach. Studenci ZPSB uczą się od praktyków. Dzięki temu wypadają oni na rozmowach rekrutacyjnych bardzo dobrze i wyróżniają się na tle konkurencji.