Czy pierwszy milion można ukraść nauce?

Na takie pytanie starali się znaleźć pozytywną odpowiedź goście i uczestnicy konferencji, zorganizowanej przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu w ramach projektu MATRIX. Do udziału w tym bezpłatnym wydarzeniu zaproszeni zostali studenci, pracownicy naukowi oraz przedsiębiorcy – ponieważ właśnie o pomysłach na biznes powiązanych z uczelniami, przedsięwzięciami studentów czy pracami badawczymi opowiadali zaproszeni goście. A prezentowane były pomysły, które odniosły poważny biznesowy sukces, a więc warte naśladowania.

Konferencja „Czy pierwszy milion można ukraść nauce?”
odbyła się w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie, 23 kwietnia 2015 r.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: twórca i pomysłodawca serwisu JakDojade.pl, Bartosz Burek, który zdradzał, jak to się stało, że studencki projekt przerodził się w jedną z najbardziej znanych aplikacji w Polsce; dr Grzegorz Brona, współwłaściciel i wiceprezes Zarządu Creotech Instruments S.A., opowiadał o swojej drodze od uczelnianego spin-offu do pozycji wiodącego dostawcy technologii kosmicznych z wielomilionowymi kontraktami i inwestorami pukającymi do drzwi; a także Karol Wójcicki, pracownik Centrum Nauki Kopernik, dziennikarz naukowy Gazety Wyborczej, współpracujący też z telewizją TVN, opowiadający w niezwykły sposób o nauce i polskich innowacjach, także na co dzień na kanale TVN Turbo czy w programie Dzień Dobry TVN.

Bartosz Burek i dr Brona, dzieląc się swoimi doświadczeniami i planami na przyszłość, wyjaśniali też, jak współpraca uczelnia-biznes przyczyniły się do ich sukcesu. Mówili o swojej karierze od czasu praktykanta do prezesa. Karol Wójcicki bardzo obrazowo wskazywał, jak można mówić o nauce, aby była zrozumiała i ciekawa, a nawet porywająca. Mówiono też o problemach i przeszkodach, które Panowie spotkali na swojej drodze oraz jak udało im się je rozwiązać.

Ze strony ZPSB, Rektor prof. Aneta Zelek opowiadała z kolei o bardzo niestandardowych pomysłach biznesowych, które odniosły sukces, dr Anita Olejnik przybliżyła uczestnikom spotkania możliwości platformy MATRIX, która powstała właśnie z myślą o łączeniu sukcesów nauki i biznesu. Natomiast pod koniec spotkania zostały przedstawione, chyba jedne z ważniejszych wskazówek, czyli – gdzie można znaleźć środki na realizację swoich pomysłów. Dr Justyna Osuch podpowiadała „Jak zostać Rockefellerem” – czyli, jak sfinansować pomysł na biznes dzięki nowym programom Unii Europejskiej.

Projekt MATRIX, inicjator konferencji, to innowacyjna platforma internetowa, która w prosty i szybki sposób umożliwia wyszukiwanie i łączenie innowacyjnych pomysłów ze świata nauki z kreatywnym biznesem, stwarzając podstawy do trwałej współpracy. Platforma pozwala inteligentnie przeglądać treści dzięki wyszukiwarce semantycznej i nawiązać efektywną komunikację pomiędzy użytkownikami.

Konferencja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Patronaty medialne nad konferencją objęły: Gazeta Wyborcza w Szczecinie, Radio ESKA i WAWA.

  • Więcej informacji o współpracy nauki z biznesem na stronie projektu MATRIX.

Do pobrania