Design Management – biznes łączy się ze światem kreacji

Studia podyplomowe w ZPSB we współpracy z Akademią Sztuki

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu we współpracy z Akademią Sztuki oraz Service Design Polska otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych – Design Management. To jedyne takie studia w naszym regionie.

Celem tych studiów jest dostarczenie praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania i wprowadzania na rynek nowych produktów i usług. Dodatkowo, kooperacja z partnerami kierunku daje uczestnikom możliwość poznania dwóch niezbędnych obszarów w projektowaniu nowych produktów – obszaru wzornictwa przemysłowego i obszaru zarządzania nowym produktem wraz z jego komercjalizacją.

Tworzenie nowych produktów i usług oraz twórcze rozwiązywanie problemów to największe wyzwanie stawiane przed polskimi firmami i organizacjami. Do Polski spływa coraz więcej funduszy europejskich na wsparcie innowacji i wzornictwa. Coraz cenniejsza staje się więc umiejętność zintegrowanego podejścia do projektowania całej organizacji, czyli zarówno wytwarzanych produktów i usług, jak i strategii oraz organizacji firmy czy marki.

Krótka rozmowa z dr Justyną Osuch, Dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu i szefową studiów podyplomowych w ZPSB:

Głównie podejściem, ponieważ design management to nowe projektowanie usług, procesów w firmie, ale także całej organizacji. Ten kierunek jest typowo interdyscyplinarnym podejściem. Łączy kwestie projektowania z podejściem czysto biznesowym. Wskazujemy, jak wykorzystywać zasady projektowania, designu w zarządzaniu firmą, w planowaniu nowych projektów czy usług. Można powiedzieć, że stykają się tu dwa światy – świat biznesu i świat kreacji.

Na czym polega współpraca z Akademią Sztuki w Szczecinie?

Z Akademią podpisaliśmy umowę o współpracy przy tym kierunku. Przede wszystkim nasi słuchacze będą korzystać z laboratoriów Centrum Przemysłów Kreatywnych przy Akademii Sztuki, w części studiów poświęconych projektowaniu. Będą mieć też możliwość bieżącego testowania tego, co zostanie zaprojektowane na zajęciach. Prowadzącymi będą tu także wykładowcy z AS, którzy na co dzień mają do czynienia z wykorzystywaniem sztuki do celów przemysłowych.

Komu najbardziej polecamy te studia?

Design Management to studia dla trzech grup zainteresowanych. Pierwszą są osoby odpowiedzialne w firmach za zarządzanie marką, projektowanie nowych produktów i usług, tzw. New Business Developerzy. Drugą grupą są pracownicy marketingu i zajmujący się sprzedażą – dowiedzą się oni, jak projektować nowe rozwiązania także dla swojej działalności. Trzecia – to oczywiście właściciele i kadra zarządzająca przedsiębiorstw.