Rzecznik Praw Obywatelskich w ZPSB w Gryficach

13 stycznia 2020 roku mieszkańcy Gryfic i okolic mieli możliwość porozmawiania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Aula na naszym Wydziale w Gryficach wypełniła się po brzegi zainteresowanymi spotkaniem.

Wśród zainteresowanych, którzy przyszli posłuchać  Rzecznika Praw Obywatelskich, a przy okazji zadać pytania był m.in. poseł na Sejm RP Artur Łącki, starosta gryficki Ryszard Chmielowicz, wiceburmistrz Gryfic Marzena Domaradzka, członek Zarządu Powiatu Gryfickiego Jan Trafny, a także przedstawiciele oświaty i sądownictwa. Obecni byli również gospodarze spotkania dziekan Wydziału w Gryficach prof. ZPSB dr Grażyna Maniak, prodziekan Wydziału w Gryficach dr Jarosław Poteralski oraz rektor ZPSB w Szczecinie prof. dr hab. Aneta Zelek.

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich podzielone było na dwie części. W pierwszej dr Adam Bodnar wygłosił wykład nawiązujący do swojego wystąpienia z połowy grudnia 2019 roku, którego dokonał na podsumowanie III Kongresu Praw Obywatelskich. Podobnie jak wówczas tak i dziś mówił o wyzwaniach, które w perspektywie kilkunastu najbliższych lat będą definiowały Polaków i Polskę. Wśród wyzwań przed jakimi stoi nasz kraj, według perspektywy dr Adama Bodnara znalazły się zmiana klimatu, użycie nowoczesnej technologii, problemy demograficzne, rozdźwięk między światem młodzieży, a osób starszych i kryzys praworządności. Receptą na przygotowanie się do czekających nas zmian, które odczujemy już w 2035 roku, mają być zaufaniem do kompetencji, wiedzy i nauki, wspólnotowość, integracja europejska, służba państwu i edukacja.

W drugiej części spotkania Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiadał na pytania zadane przez publiczność. Te dotyczyły zarówno kwestii systemu ochrony prawa, ochrony środowiska,edukacji prawnej, oświaty, jak i tzw. ustawy kagańcowej.

Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania gryficki sztab WOŚP dokonał oficjalnego rozliczenia z dr Adamem Bodnarem, który przypomnijmy, podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestował na ulicach miasta wraz z innymi wolontariuszami.