Czy praca w branży HR ma przyszłość?

Postęp technologiczny oddziałuje na naprawdę wiele branż. Bez wątpienia ten czynnik ma duży wpływ na branżę HR. Obecnie zarządzanie zasobami ludzkimi w dużych firmach jest w znacznym stopniu zautomatyzowane. Jednak czy to oznacza, że kształcenie się w tym kierunku nie ma przyszłości? Wręcz przeciwnie!

Coraz ważniejsze odpowiednie wsparcie i podejście do pracowników

Zautomatyzowane systemy informatyczne pozwalają na wygodne zarządzanie płacami, dniami urlopowymi, dodatkowymi benefitami oraz innymi kwestiami związanymi ze sprawami formalnymi dotyczącymi pracowników. Ułatwiają one znacznie pracę księgowych oraz specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Przyspieszają wiele procesów i sprawiają, że zarówno pracownicy, jak i inne osoby upoważnione mają szybki i prosty wgląd w istotne informacje, na przykład w to, ile dni urlopowych pracownikowi pozostało do końca roku.

Fakt, że coraz więcej pracy wykonywane jest przez specjalne oprogramowanie, wcale nie oznacza, że pracownicy z branży zarządzania zasobami ludzkimi nie są już potrzebni. Wręcz przeciwnie. Nowoczesne firmy kładą coraz większy nacisk na odpowiednią komunikację z podwładnymi i chcą dbać o naprawdę dobrą atmosferę w miejscu pracy. Dlatego też działy HR-owe w dużych i średnich przedsiębiorstwach odgrywają bardzo ważną rolę i coraz częściej pojawiają się także w niewielkich firmach, zatrudniających po kilkunastu pracowników. 

Nowoczesne metody zarządzania personelem i integracji odgrywają istotną rolę

Osoby, które chcą pracować w branży zarządzania zasobami ludzkimi, powinny cechować się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Komunikatywność, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz dynamiczne szukanie rozwiązań różnych sporów są nieodłączną częścią tej pracy. Ważna jest także kreatywność, która jest istotna przede wszystkim podczas organizowania rozmaitych zabaw i spotkań integracyjnych. 

Kompetencje miękkie to coś, co jest mocno rozwijane na specjalności zarządzanie zasobami ludzkimi. Na takich studiach pokazywane są także rozmaite systemy do zarządzania zasobami ludzkimi oraz nowoczesne rozwiązania dotyczące współczesnego podejścia do zarządzania i komunikacji z personelem, a także metody dotyczące prowadzenia procesów rekrutacyjnych. 

Studia na specjalności zarządzanie zasobami ludzkimi na kierunku zarządzanie w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu umożliwiają naukę z wykorzystaniem nowoczesnych systemów. Na naszej uczelni zajęcia prowadzą przede wszystkim praktycy z doświadczeniem, którzy znają daną branżę od podszewki. Dzięki temu absolwenci ZPSB są naprawdę dobrze przygotowani do pracy w dziale HR.