Grafika komputerowa – czy warto uczyć się jej na własną rękę? 

Chęć rozwoju i nauki nowych rzeczy często podyktowana jest nowymi możliwościami w miejscu pracy, a czasami jest wynikiem chęci spełnienia własnych ambicji w tym zakresie. Bez względu na to, jaki dokładnie jest powód chęci podnoszenia swoich kwalifikacji, warto podejść do tego tematu jak najbardziej profesjonalnie. Jedną z dziedzin, w której bardzo często dokształcają się specjaliści z różnych branż, jest grafika komputerowa. Posiadanie umiejętności w tej dziedzinie jest niezwykle przydatne podczas pracy w reklamie i marketingu, ale nie tylko. Czy grafiki warto uczyć się na własną rękę, czy lepiej udać się na profesjonalne studia pierwszego stopnia lub podyplomowe w tym zakresie? 

Znajomość jednego narzędzia kontra szeroka wiedza i umiejętności

Grafika komputerowa to bardzo złożona dziedzina, która wymaga wysoko rozwiniętego zmysłu estetycznego, a także zdolności manualnych i artystycznych. Do tego, aby zostać profesjonalnym grafikiem komputerowym, niezbędne jest także posiadanie teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat wykorzystywanych obecnie w tej branży narzędzi. Ich znajomość jest obowiązkowa, ponieważ graficy komputerowi, jak sama nazwa wskazuje, nie wykonują swoich prac ręcznie, lecz wykorzystują do tego specjalne oprogramowanie komputerowe. Zapewniają one ogromne możliwości zarówno w zakresie obrabiania zdjęć i ilustracji, jak i przy tworzeniu rozmaitych projektów graficznych, takich jak kampanie marketingowe, loga firmowe czy strony WWW. Można się ich uczyć samodzielnie, jednak niestety bardzo często nie przynosi to oczekiwanych efektów. 

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie udanie się na studia podyplomowe, czy może na kurs uczący obsługi konkretnego zajęcia. Druga opcja ma swoje zalety. Przede wszystkim kursy zazwyczaj są krótsze, trwają kilka tygodni lub kilka miesięcy. Po drugie, zajęcia odbywają się rzadziej i przez mniej godzin w tygodniu. Dzięki temu trzeba poświęcać na nie mniej czasu. Jednak z tego powodu nauka jest również zdecydowanie mniej intensywna, a materiał mocno okrojony. Większość specjalistycznych kursów skupia się na jednym konkretnym programie. Uczy, jak korzystać tylko z niego, nie zahaczając o inne możliwości, które są niezwykle istotne. 

Studia pierwszego stopnia na specjalności grafika komputerowa lub studia podyplomowe zapewniają całościowe podejście do tematu i naukę różnych narzędzi. Profesjonalni wykładowcy przedstawiają zasady działania różnych programów do grafiki. Bardzo często, tak jak w przypadku studiów na ZPSB, prowadzący zajęcia mają wiedzę nie tylko teoretyczną, ale także praktyczną, ponieważ na co dzień pracują oni w zawodzie. Dzięki temu absolwent studiów z zakresu grafiki komputerowej posiada bardzo szeroką wiedzę oraz umiejętności, które na pewno znacznie ułatwią mu pracę i umożliwia wykonywanie różnorodnych projektów. Umiejętność korzystania z szerokiego wachlarza narzędzi sprawia, że grafik jest bardziej wszechstronny, a jego umiejętności na rynku pracy na pewno będą o wiele bardziej doceniane. 

Dlaczego grafika komputerowa jest obecnie tak popularna?

Dopracowywanie kwestii wizualnych odgrywa bardzo istotną rolę w praktycznie każdej branży, a jego wkład w kampanie marketingowe i tworzenie identyfikacji wizualnej marki jest nieoceniony. Dopasowane elementy graficzne, dobrze dobrane kolory i ciekawy, zapadając w pamięć projekt graficzny obecnie odgrywają bardzo istotną rolę. Z tego powodu rola grafika komputerowego jest coraz ważniejsza. Wyróżniające się, ale jednocześnie dopasowane do potrzeb odbiorców projekty zapadają w pamięć i sprawiają, że kampanie marketingowe są skuteczne. Rola grafika jest istotna zarówno w przypadku kampani outdoorowych, spotów reklamowych w TV czy w serwisach wideo, a także w przypadku banerów online. Grafik jest także nieoceniony podczas projektowania stron WWW, a także przy tworzeniu komunikacji w mediach społecznościowych, który znaczenie rośnie z dnia na dzień. Jego zadaniem jest stworzenie spójnej koncepcji, dopasowanej do potrzeb użytkownika oraz do wizerunku marki. 

Samodzielna nauka lub kursy graficzne to rozwiązanie dobre, jednak mało efektywne. Może sprawdzić się wtedy, gdy po zakończeniu studiów graficznych chcemy podszkolić się z konkretnego programu. Jednak jeśli nasza dotychczasowa edukacja niewiele miała wspólnego z grafiką, o wiele lepszym wyborem będzie specjalizacja grafika komputerowa na studiach pierwszego stopnia lub studia podyplomowe z grafiki komputerowej i komunikacji wizualnej. To rozwiązanie jest o wiele bardziej efektywne i pozwala na zdobycie naprawdę profesjonalnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, popartej wartościowym dyplomem.