Szef, czyli „dupek” – sondaż o najbardziej irytujących cechach szefów

dr hab. ANETA ZELEK, prof. ZPSB

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu Akademia Nauk Stosowanych

Wydanie: online nr 2024/02 (66), data wydania: 02.12.2024

Słowa kluczowe: patologiczny szef, irytujące postawy szefa, niepożądane zachowania szefa

Streszczenie: Powszechne już dzisiaj systemy ocen pracowniczych mają na celu cykliczną ewaluację i recenzję jakości pracy, postaw i zaangażowania pracowników jako podwładnych. Przełożeni zwykle pełnią w nich rolę oceniającego, sami pozostając poza zasięgiem ocen. Praktyka menedżerska pokazuje, że nawet w systemach ocen bazujących na modelu 360 stopni, szefowie pozostają „nietykalni”, a jeśli uzyskują jakikolwiek feedback od pracowników, to w warunkach braku anonimowości jest on nieprawdziwy. W efekcie, systemy i rutyny procesów oceniających we współczesnych firmach nie dopuszczają do próby oceny postaw i zachowań szefów. Tymczasem, doniesienia o patologicznych szefach są codziennością. Pracownicy nieformalnie komentują i kontestują zachowania szefa, często rozmawiają o tym we własnym gronie. Szef to obiekt systematycznej oceny i nie zawsze cenzuralnych określeń. Niestety przełożenie zazwyczaj nie są gotowi na żadną recenzję swojej postawy ze strony podwładnych. Bardzo rzadko przełożony potrafi przyjąć krytykę od pracownika, częściej jest skory do udzielania krytyki. A szkoda, bo któż widzi przywództwo wyraźniej niż podwładni?

Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań sondażowych na temat najbardziej irytujących i niepożądanych zachowań szefów, przeprowadzonych w grupie ponad 600 aktywnych zawodowo Polaków.

Z dużym prawdopodobieństwem należy przyjąć, że to prekursorskie badanie niepożądanych postaw szefów, wszak zwykle publikacje z zakresu HR koncentrują się na opisie wzorcowych zachowań szefa. Stanowczo rzadziej (a z pewnością zbyt rzadko) literatura fachowa i poradnikowa z tego zakresu podkreśla negatywne cechy liderów. To dlatego, prezentowany artykuł nie odnosi się do źródeł literaturowych, nie zawiera studiów teoretycznych, a skupia się na zraportowaniu rezultatów autorskiego sondażu diagnostycznego.

[POBIERZ PDF]