Firma i Rynek

ISSN 2657-3245

Drodzy czytelnicy „Firmy i Rynek”,

poprzednie numery naszego czasopisma zapoczątkowały zainteresowanie pandemiczną tematyką. Nikt chyba wtedy nie przypuszczał, że zaraza nadal będzie nam towarzyszyć, a perspektywa zakończenia koronakryzysu pozostanie bliżej nieokreślona. Po pierwszym szoku wywołanym szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa zaczęliśmy się adaptować do nowej rzeczywistości, a zainteresowanie publikowaniem artykułów naukowych koncentrujących się wokół tego obszaru znacznie wzrosło.

Z przyjemnością przekazuję Państwu 59 już numer czasopisma profesjonalnego Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, mając nadzieję, że zawarte w nim opracowania okażą się interesującą i inspirującą lekturą. Covidowy kryzys oraz potrzeby dostosowania się do nowych warunków funkcjonowania wynikające z pandemii dotyczą bezpośrednio pięciu opracowań, a każde wprowadza nowy wątek, nieporuszany dotychczas na łamach naszego czasopisma.

W artykule „Covid – czarny łabędź koniunktury w perspektywie najbliższych 2 lat (rozważania słuchaczy Programu MBA)” autorstwa Rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu prof. dr hab. Anety Zelek znaleźć można odpowiedź na nurtujące pytanie jaki będzie najbardziej prawdopodobny scenariusz rozwoju aktualnej fazy cyklu koniunkturalnego. Artykuł jest kolejnym z cyklu, który powstał na podstawie opinii słuchaczy studiów MBA, tym razem na temat koniunktury i przebiegu cyklu w związku z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19, który Autorka określa czarnym łabędziem.

Za niezwykle wartościowy uznajemy artykuł Dmitry Pakhomov „SARS Cov-2 and Oil Price: Poland in light of Geopolitical Consequences”, który wprowadza czytelnika w problematykę uwarunkowań ceny ropy naftowej w odniesieniu do polskiego rynku. Artykuł uwzględnia dwa krytyczne czynniki determinujące cenę ropy, tj. kryzys pandemiczny oraz sytuację goepolityczną Polski, głównie w kontekście relacji z głównym dostawcą ropy do Polski – Rosją.

Warty polecenia jest także artykuł dyrektora Oddziału PKO BP Szczecin – Przemysława Sawickiego na temat wpływu pandemii (COVID-19) na zmianę modeli biznesowych na przykładzie branży bankowej w Polsce. Branża ta bowiem działa w jednym z najbardziej turbulentnych środowisk wrażliwych na konsumenckie zachowania, a postępująca cyfryzacja społeczeństwa i okoliczności pandemiczne jeszcze bardziej przyspieszają te zmiany.

Jako kolejny rekomendujemy interesujący artykuł współautorstwa dr Moniki Stankiewicz, Bartłomieja Stankiewicz oraz Martyny Kreczmańskiej „Pandemia – nowe możliwości czy kolejne ograniczenia dla start-upów?”. Przedstawienie procesu przeobrażania pomysłu w biznes w czasie pandemii, a także próba oceny możliwości i wskazanie barier jakie stawia przed przedsiębiorcą aktualna sytuacja epidemiczna służą praktyce gospodarczej. Wnioski z badań i rekomendacje Autorów są niezwykle wartościowym zestawem dobrych praktyk dla wszystkich tych, którzy mają pomysł na nowy biznes w nowej i pełnej niewiadomych rzeczywistości.

Nie mniej godny polecenia jest artykuł Adrianny Linkowskiej poruszający temat funkcjonowania przedsiębiorstw branży gastronomicznej w czasach pandemii i wynikających z niej obostrzeń pt. „Syndrom gotującej się żaby, czyli o polskiej gastronomii w czasach koronawirusa”.

Równie interesujący jest artykuł Agnieszki Hartleb dotyczący ekonomicznych konsekwencji zmian procedur dla usług transportowych po Brexitcie. Analiza kosztów związanych z nową sytuacją gospodarczą w branży transportowej z pewnością dostarczy bardzo interesujących faktów osobom zainteresowanym tą tematyką.

Jako kolejny rekomendujemy tekst dr Kingi Kądziołki. Artykuł podejmuje istotną z punktu widzenia naukowego problematykę wyboru metody porządkowania liniowego. Propozycja metody wspomagającej wybór miernika taksonomicznego na przykładzie oceny atrakcyjności giełd kryptowalut  wzbogaca dotychczasowy stan wiedzy w obszarze oceny atrakcyjności inwestycji na giełdach walut kryptograficznych.

W kolejnym artykule współautorstwa Darii Majewskiej-Bieleckiej i Iwony Grzelczak podjęto aktualny i ważny problem badawczy dotyczący bitcoinu jako jednej z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Autorki w interesujący sposób określiły istotę i zasady funkcjonowania kryptowaluty bitcoin, wskazując jej zalety, wady oraz czynniki ryzyka.

Bieżący numer zamyka ciekawy  artykuł dra Jana Przewoźnika dotyczący problemu potrzeb szkoleniowych sprzedawców w handlu detalicznym.

Zachęcam do lektury bieżącego numeru, a także do odwiedzania strony czasopisma www.fir.zpsb.pl, na której znajdują się archiwalne numery i równie interesujące opracowania.

Zapraszam również do przygotowania i nadsyłania tekstów w języku polskim lub angielskim. Zachęcam badaczy zarówno ze środowisk akademickich, jak i biznesowych do publikowania wraz z nami. Trwają już prace nad kolejnym wydaniem, a zakres poruszanych tematów zapowiada się jak zwykle bardzo interesująco.

„Firma i Rynek” to czasopismo o otwartym dostępie online. Publikacja nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wszystkie artykuły naukowe są recenzowane (stosujemy procedurę podwójnie ślepej recenzji), a czasopismo jest indeksowane w kilku bazach danych, w tym w bazie CEJH.

Szczegółowe instrukcje i formularz zgłoszeniowy są dostępne online na stronie: informacje dla autorów

Będziemy wdzięczni za rozpowszechnianie informacji o możliwości publikacji na łamach naszego czasopisma wśród zainteresowanych. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących publikacji w „Firma i Rynek”, proszę o kontakt z redakcją pod adresem fir@zpsb.pl

Redaktor naczelna
dr Iwona Rafaląt